Zlato (oz) / USD
2 047,11
1,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Roční míra inflace v Argentině vystoupala na 211 procent, je nejvýše za 32 let

Roční míra inflace v Argentině se v prosinci vyšplhala na 211,4 procenta a je nejvýše za 32 let. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnila vládní statistická agentura INDEC. Nový krajně pravicový a ultraliberální prezident Javier Milei se hyperinflaci snaží zkrotit tvrdými úspornými opatřeními.

peso, dolar
Roční míra inflace v Argentině se v prosinci vyšplhala na 211,4 procenta a je nejvýše za 32 let. Foto: iStock

Měsíční míra inflace v Argentině minulý měsíc dosáhla 25,5 procenta, což je mírně pod odhady. Údaje podle agentury AP odrážejí výrazný dopad řady šokových opatření, včetně 50procentní devalvace národní měny.

Milei v rozhovoru s rozhlasovou stanicí v Buenos Aires před zveřejněním údajů uvedl, že pokud bude měsíční míra inflace nižší než vládní prognóza, která udávala číslo 30 procent, bude to úspěch. „Pokud se číslo přiblíží 25 procentům, znamená to, že úspěch je obrovský,“ řekl prezident.

Argentina tak ale co do růstu spotřebitelských cen předehnala Venezuelu, které vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Ta byla mezi latinskoamerickými zeměmi v míře inflace po léta na špici, nicméně loni tam inflace podle odhadů zpomalila na 193 procent.

„Museli jsme zrušit věci, které nám zpestřovaly život,“ řekla agentuře Reuters 79letá důchodkyně Susana Barriová a dodala, že si už nemůže dovolit zvát své přátele na grilování, které bylo dlouho klíčovou součástí argentinského společenského života. „Ta radost, kterou jsem měla, když jsem mohla pozvat své přátele na grilování, což je tady typické, ta je teď nemožná,“ dodala.

Vysoká inflace provází Argentinu již řadu let, nyní je však míra růstu cen nejvyšší od počátku 90. let, kdy se země dostávala z období hyperinflace. Obzvlášť rychle přitom rostou ceny potravin.

Prezident Milei, který nebyl součástí tradičních politických kruhů, se dostal k moci díky hněvu voličů na zhoršující se hospodářskou situaci. V úřadu je měsíc, ale varoval, že změny budou potřebovat delší čas a že se situace může ještě zhoršit, než se zlepší. Mnoho Argentinců si dále utahuje opasky, přičemž dvě pětiny z nich už žijí v chudobě.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika