Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Reuters: Skupina OPEC+ se dohodla, že v září zvýší těžbu o 100 000 barelů denně

Skupina producentů ropy OPEC+ se dnes dohodla, že v září zvýší cílovou úroveň těžby o 100 000 barelů denně, což odpovídá zhruba desetině procenta globální poptávky. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroj z této skupiny. OPEC+ sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

ropa

Ceny ropy na zprávu zareagovaly růstem, severomořská ropa Brent si bezprostředně připisovala více než procento a blížila se ke 102 dolarům za barel. Foto: iStock

Podle analytiků je rozhodnutí OPEC+ ranou pro naděje Spojených států na výraznější zvýšení produkce ropy. Těžba skupiny OPEC+ navíc už delší dobu za dohodnutými úrovněmi výrazně zaostává. V červnu byla produkce téměř o tři miliony barelů denně nižší, než předpokládaly stanovené kvóty.

Americký prezident Joe Biden minulý měsíc absolvoval čtyřdenní cestu na Blízký východ, k jejímž cílům patřilo přimět těžařské země ke zvýšení produkce ropy. Prostor skupiny OPEC+ pro výraznější zvyšování těžby je však omezený, protože některé členské země čelí sankcím a další se potýkají s nedostatečnými investicemi do těžby.

(ČTK)