Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Reuters: Skupina G7 se shodla na stanovení pevné ceny za ruskou ropu

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se na setkání v Německu dohodly, že při jednání o cenovém stropu na ruskou ropu stanoví pevnou cenu, nikoliv pohyblivou. S odkazem na interní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Cenový strop je součástí sankcí, které západní země přijaly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

ropa

Cenový strop je součástí sankcí, které západní země přijaly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Foto: iStock

„Koalice se dohodla, že cenový strop bude pevnou cenou, kterou budeme pravidelně upravovat a která nebude navázána na žádný index,“ řekl zdroj z koalice, který není oprávněn o těchto věcech mluvit veřejně. „Tím se zvýší stabilita trhu a zjednoduší se dodržování pravidla, čímž se minimalizuje zátěž pro účastníky trhu,“ dodal.

Na konkrétní částce pro cenový strop se zatím partneři neshodli. Ministři zahraničí se obávali, že pohyblivou cenu by mohl ruský prezident Vladimir Putin zneužít. Pokud by totiž snížil objem dodávané ruské ropy, vedlo by to k růstu ceny na trhu, a tím by se zvýšily i jeho zisky.

Cenový strop na dodávky ropy po moři má začít platit od 5. prosince, na ropné produkty pak od 5. února. Rusko už dříve uvedlo, že odmítne dodávat ropu do zemí, které stanoví cenové limity.

Dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři je i součástí osmého sankčního balíku Evropské unie.

(ČTK)