Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 947,44
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Světová ekonomika
Reuters: Nová italská vláda zhoršila hospodářský výhled

Nová italská vláda zhoršila výhled domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Informovala o tom včera agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

hospodářský růst v Itálii podle nových prognóz činit pouze 0,1 procenta a napřesrok 0,4 procenta. Foto: iStock

Letos by tak měl hospodářský růst v Itálii podle nových prognóz činit pouze 0,1 procenta a napřesrok 0,4 procenta. Předchozí vláda přitom ve svém dubnovém výhledu předpovídala, že hrubý domácí produkt (HDP) Itálie se v letošním roce zvýší o 0,2 procenta a v příštím o 0,8 procenta.

Zhoršené prognózy podtrhují potřebu podpořit hospodářský růst v Itálii prostřednictvím nových rozpočtových opatření. Předpokládá se, že návrh rozpočtu pro příští rok, který musí Itálie příští měsíc představit Evropské komisi, bude zahrnovat snížení daní a další stimulační opatření. To by podle zdrojů Reuters mělo vést k určitému zvýšení odhadu hospodářského růstu pro příští rok.

Italská ekonomika v posledních pěti čtvrtletích v podstatě stagnovala. Ve druhém čtvrtletí HDP zůstal na úrovni prvního kvartálu a v meziročním srovnání dokonce klesl o 0,1 procenta, upozornila agentura Reuters. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny po Německu a Francii.

(ČTK)