Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Reuters: Cena ropy na hraně pádu

Saúdská Arábie oznámila, že její export surové ropy do Spojených států v únoru a v březnu klesl zhruba o 300 tisíc barelů denně. Cena ropy se po tomto oznámení mírně zvýšila, ale celkově trhy zůstaly pod tlakem kvůli převisu nabídky nad poptávkou. „Světový trh je zaplaven ropou,“ konstatovala suše agentura Reuters.

Do letošní bilance započítaly i tankery, které u amerických břehů stály s ropou už od listopadu či prosince. Foto: iStock

Ve Spojených státech musí importéři ropy soutěžit s nárůstem domácí těžby z břidlic, která od poloviny minulého roku stoupla o víc než osm procent na úroveň těsně nad 9,1 milionu barelů denně. Výroba ropy z břidlic je pro těžaře rentabilní při cenách nad 40 dolarů za barel, což je o deset méně, než aktuální cena ropy na trhu těsně nad 50 dolary.

Spojené státy podle energetické agentury EIA dovážely v únoru ze Saúdské Arábie 1,3 milionu barelů denně. Pokles o 300 tisíc barelů v březnu může být podle saúdského ministerstva energetiky, které informaci zveřejnilo, pouze fluktuační výkyv z týdne na týden. A dodalo, že snížení dodávek by mohlo přispět k poklesu amerických rezerv.

A je tu ještě jedno možné vysvětlení. Vyšší dodávky v lednu a v únoru mohlo dle Saúdů zavinit i to, že se do letošní bilance započítaly i tankery, které u amerických břehů stály s ropou už od listopadu či prosince.

OPEC hlavní zákazníky nekrátí

Navzdory závazku OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) snížit v průběhu první poloviny roku výkon o 1,8 milionu barelů denně, saúdské exporty zůstávají vysoké. Podle údajů agentury Reuters export zemí OPEC do Asie, největšího a nejrychleji rostoucího spotřebitele ropy, činil v březnu 17,6 milionu barelů denně, což znamená od ledna, kdy začalo snížení těžby oficiálně platit, nárůst o pět procent. Svědčí to o tom, že OPEC své hlavní zákazníky nehodlá v dodávkách krátit.

„Naplnit cíl OPEC, snížit světové zásoby ropy na normální úroveň, se určitě do vypršení dohody k 30. červnu nepodaří,“ cituje Reuters americkou investiční banku Jefferies z její zprávy pro klienty a dodává: „Propad ceny ropy je velmi reálný… ve Spojených státech již opatrně začal a rychle se přenese i do dalších zemí, takže dodávky ropy se budou v příštích letech spíše dramaticky zvyšovat.“

I přes škrty v produkci, které začaly v lednu, cena ropy Brent, užívaná rafineriemi i v Česku, klesla o víc než 13 procent ze svého letošního maxima na začátku ledna. Důvodem je zřejmě skutečnost, že země, které se k dohodě o snížení těžby nepřipojily, si hbitě pospíšily mezeru na trhu vyplnit.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika