Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Remington jde do bankrotu

Zbrojovka Remington oznámila, že podá návrh na ochranu proti věřitelům, kvůli zhoršeným podmínkám na trhu. Bankrotová ochrana umožní společnosti dál podnikat za předpokladu, že vypracuje plán na oživení výroby a prodeje, jež umožní zaplatit věřitelům.

Remington má historii dlouhou přes 200 let, která se datuje od roku 1816. Reprofoto: www.facebook.com/remingtonarmscompany/

Bankrot je rána pro soukromého investora Stephena Feinberga, který je prominentním zastáncem prezidenta Donalda Trumpa. Feinbergova firma Cerberus Capital Management získala společnost Remington v roce 2007 s dluhem ve výši téměř jedné miliardy dolarů. Jméno Remington ale z trhu pravděpodobně nezmizí, protože symbolizuje úspěch zbrojního průmyslu a jeho význam v národohospodářském a politickém životě.

„Firma měla štěstí, že prezidentské volby vyhrál Donald Trump, „samozvaný opravdový přítel“ průmyslové výroby zbraní, protože vítězství Hillary Clintonové budilo obavy, že dojde k omezení přístupu ke zbraním. Přesto prodej propadl a maloobchodníci přestali nové zbraně objednávat kvůli přeplněným skladům,“ uvedla agentura Bloomberg.

Remington má historii dlouhou přes 200 let, která se datuje od roku 1816. První smlouvu firma získala v roce 1845, když vyrobila 5000 pušek „Mississippi“ pro americkou armádu. Dnes zaměstnává 3500 lidí a patří k největším americkým výrobcům střeliva a střelných zbraní.

Amerika se mění

Výroba střelných zbraní rostla, i když počty vlastníků střelných zbraní poklesly. V roce 2016 bylo v USA vyrobeno více než 11 milionů střelných zbraní, což je však o 4 miliony míň než před deseti lety. Podle zprávy Národního centra pro výzkum veřejného mínění v Chicagu v roce 2014 uvedlo 31 procent amerických domácností, že vlastní střelnou zbraň. V roce 1973 to však bylo 47 procent domácností.

Vlastnictví zbraní se nyní soustřeďuje na malé procento vlastníků avšak s velkým arzenálem. Podle výzkumného střediska Harvard Injury Control Research Center jsou kupci nových zbraní tzv. „super majitelé“. Jedna ze studií Harvardu a některých univerzit dospěla k závěru, že přibližně polovinu zbraní v Americe vlastní jen tři procenta dospělé populace, přičemž v průměru jde o 17 střelných zbraní na osobu.

Krutá čísla

„Není to poprvé, kdy se Remington ocitl ve finančních potížích, pravděpodobně to nebude ani naposledy,“ řekl prezident Nezávislého sdružení vlastníků střelných zbraní Richard Feldman. „Téměř všechny zbrojovky skončily v období průmyslových cyklů v červených číslech. Mám dojem, že až demokraté v listopadu posílí, akcie zbrojovek půjdou dolů.“

Reorganizace už je podle agentury Bloomberg připravena. Věřitelé půjčky 550 milionů amerických dolarů získají ve společnosti Remington 82,5procentní podíl, zatímco držitelé zástavních práv získají 17,5 procenta společnosti a na čtyřleté opční listy připadne 15 procent akcií. Věřitelé také poskytnou půjčku ve výši 100 milionů dolarů za účelem financování operací v průběhu bankrotu.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika