
OPEC a partneři omezující těžbu se sejdou v červnu ve Vídni. Hlavním tématem diskuzí bude oznámení Saúdské Arábie a Ruska z minulého týdne, že dodavatelé ropy mohou v druhé polovině roku zvýšit produkci. Problémem je, že několik zemí jak v rámci OPEC tak mimo ni uvedlo, že s návrhem nesouhlasí. A tak dosažení shody bude podle agentury Bloomberg zřejmě obtížné.
Společná technická komise oznámila, že zásoby rozvinutých zemí klesly o zhruba 20 milionů barelů pod pětiletý průměr a od začátku roku 2017 došlo k poklesu o 360 milionů barelů. Bloombergu to prozradili tři lidé, kteří si přáli zůstat v anonymitě, protože jednání bylo důvěrné. Poklesu bylo dosaženo díky pevné soudržnosti účastníků dohody na snižování produkce iniciované Saúdskou Arábií.
Původní snížení o 1,8 milionu barelů denně bylo v dubnu na 152 procentech dohodnutého množství. Rusko a Saúdové proto navrhují, aby se zvýšila produkce a vyrovnaly se výpadky některých účastníků dohody, zejména stále hlubší propad venezuelských dodávek a potenciální pokles dodávek z Íránu po obnovení amerických sankcí. Tyto země nemají z omezení dodávek žádný profit a spíš tratí na tom, že ceny ropy se v New Yorku vracejí k 70 dolarům za barel.
Venezuela v hlavní roli
Podle televize CNBC se těžba ropy ve Venezuele doslova hroutí a v posledních měsících tato země přispívá největší měrou k výpadku jihoamerické těžby o 1,4 milionu barelů. „Saúdská Arábie má silný zájem udržet cenu ropy mezi 70 až 80 dolary za barel, což by úplný kolaps venezuelské těžby mohl ohrozit, protože by cena ropy mohla rychle vyskočit na 100 dolarů za barel,“ uvedla CNBC na své webu.
Saúdská Arábie a Rusko proto v pátek prohlásily, že diskutují o možnosti zvýšit produkci ropy zhruba o milion barelů denně. To spolu se vzestupem těžby v USA vyvolalo prudký pokles cen ropy. „Chtějí se tak (Rusko a Saúdové) vyhnout růstu ceny ropy k oněm 100 dolarům za barel, protože to by pak vedlo ke všeobecnému globálnímu poklesu. Na to jsou velmi citliví,“ dodává CNBC.
(rek)