Zlato (oz) / USD
1 978,45
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

REC: Britské firmy omezily plány na nábor pracovníků a investice

Britské podniky v době rostoucí nejistoty kolem odchodu země z Evropské unie výrazně omezily plány na příjímání nových zaměstnanců a investice. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu Konfederace pro nábor pracovníků a zaměstnanost (REC), který se uskutečnil v období od 11. prosince do 21. února.

Britské podniky v době rostoucí nejistoty kolem odchodu země z Evropské unie výrazně omezily plány na příjímání nových zaměstnanců a investice. Foto: iStock

Poprvé od června 2016, kdy REC s těmito průzkumy začala a kdy se konalo referendum o brexitu, se k vyhlídkám pro zaměstnanost a investice stavělo více firem pesimisticky než optimisticky. „Podniky nám již měsíce říkají, že mají obavy ohledně celkových vyhlídek ekonomiky,“ uvedl generální ředitel REC Neil Carberry.

Dnešní údaje Konfederace britského průmyslu (CBI) navíc ukázaly, že nejistota kolem brexitu má negativní vliv rovněž na spotřebitelské výdaje. Maloobchodní tržby v Británii podle těchto údajů zaznamenaly v březnu nejprudší pokles za téměř jeden a půl roku.

„Zatímco růst reálných mezd oživuje, spotřebitelská důvěra byla zasažena rostoucí nejistotou ohledně brexitu a obavami o budoucnost ekonomiky,“ uvedla Anna Leachová z CBI. Dodala, že je zapotřebí „za každou cenu“ odvrátit brexit bez dohody.

Britská vláda tento měsíc snížila oficiální odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,2 procenta z dříve předpokládaných 1,6 procenta. Loni růst páté největší ekonomiky světa zpomalil na 1,4 procenta z předloňských 1,8 procenta, a byl tak nejslabší od roku 2012.

Británie patří mezi klíčové obchodní partnery České republiky. V roce 2017 byla pátým největším odbytištěm českého zboží a desátým největším vývozcem na český trh. V poslední době však vzájemný obchod slábne. Český export do Británie loni klesl o 2,5 procenta, čímž sestoupil na úroveň roku 2015.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika