Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Rakousku bude od března platit daň na příjmy z kryptoměn 27,5 procenta

V Rakousku bude od 1. března příštího roku platit daň na příjmy z kryptoměn 27,5 procenta. Nebude přitom rozhodující, jak dlouho člověk bitcoin nebo jiné digitální měny vlastnil. Včera to podle agentury APA sdělilo rakouské ministerstvo financí. Kryptoměny se tak v zemi budou danit stejnou sazbou jako akcie.

Novinka se bude vztahovat na všechny kryptoměny nabyté po 28. únoru 2021. Kryptoměny nakoupené předtím a držené déle než jeden rok se po prodeji danit nebudou. Foto: iStock

Podle ministra financí Gernota Blümela chtěl kabinet přispět k odbourání nedůvěry a předsudků vůči novým technologiím. „Zároveň zajišťujeme větší spravedlnost pro investory a rovné podmínky na trhu,“ řekl ministr.

V České republice se kryptoměny daní stejně jako akcie sazbou 15 procent ze zisku. Zatímco v případě akcií je držitel v případě, že cenný papír prodá po déle než třech letech, od placení daně osvobozen, v případě kryptoměn to neplatí.

Kryptoměny dále posilují. Bitcoin překonal hranici 68 000 dolarů (bezmála 1,5 milionu Kč), a vystoupal tak během obchodování v Asii na dosavadní maximum. Na rekord se vyšplhala i druhá největší kryptoměna ethereum.

vjn mka

Další z kategorie Světová ekonomika