Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Putin: Ruská ekonomika se loni propadla méně, než jí mnozí prorokovali

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se loni podle předběžných údajů snížil pouze o 2,5 procenta, ačkoliv mnozí ruské ekonomice předpovídali pád o 20 procent. Na dnešní poradě o stavu hospodářství to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Rozpočtový deficit na úrovni 2,3 procenta HDP označil Putin za jeden z nejlepších ukazatelů ve skupině velkých ekonomik G20, uvedla agentura TASS.

rubl

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se loni podle předběžných údajů snížil pouze o 2,5 procenta, ačkoliv mnozí ruské ekonomice předpovídali pád o 20 procent. Foto: iStock

Prezident na poradě s vládními špičkami, včetně ministra financí a šéfky centrální banky, podle agentury Reuters připustil, že je nutné stimulovat růst mezd. TASS napsal, že Putin „nařídil v letošním roce dosáhnout citelného růstu reálných mezd“. Reálný růst zohledňuje i vliv inflace.

Ruský prezident řekl, že zbrojní průmysl výrazně přispěl k „dynamice zpracovatelských odvětví“ za poslední rok. Některé zbrojovky podle Putina pracují na několik směn a některé vyrábějí i 24 hodin denně. „Chtěl bych v této souvislosti poděkovat všem odborníkům ve zbrojním průmyslu za intenzivní odpovědnou práci. Její význam je dnes zvláště vysoký,“ řekl Putin.

Ruská vojska loni 24. února na Putinův rozkaz vtrhla na Ukrajinu, čímž začal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Dosud si podle odhadů vyžádal desítky tisíc mrtvých na obou stranách, zatímco miliony lidí vyhnal z domovů. Západ na ruskou invazi zareagoval pomocí Ukrajině a přijetím sankcí proti Rusku. Ty na občany Ruské federace doléhají i tím, že přispěly ke zdražení výrobků či nedostatku některého zboží v obchodech.

(ČTK)