Zlato (oz) / USD
1 279,00
0,27 %
Zlato (oz) / CZK
28 937,13
0,10 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,62
0,17 %
Světová ekonomika
První zákaz těžby bitcoinů v USA

Město Plattsburgh ve státě New York se stalo prvním městem ve Spojených státech, které zakázalo pro příštích 18 měsíců těžbu kryptoměn. Městská rada pro to hlasovala jednomyslně.

Město Plattsburgh se stalo prvním městem v USA, které zakázalo pro příštích 18 měsíců těžbu kryptoměn. Foto: iStock

Plattsburghský starosta Colin Read řekl, že město má nejlevnější sazby elektřiny na světě. Obyvatelé platí zhruba 4,5 centu za kilowatthodinu ve srovnání s 10 centy, které platí v průměru zbytek země. Plattsburgh má také pobídku pro průmyslové podniky, které platí pouze dva centy za kilowatthodinu.

To způsobilo, že jednotlivci i firmy, které se živí počítačovou těžbou kryptoměn, začaly využívat město jako základnu pro své operace. Pro jejich zisky je důležitá levná elektřina, protože těžba spotřebuje astronomické množství energie, uvedl server CNBC.

Spotřeba elektřiny stoupla

Těžba kryptoměn je v podstatě řešení matematických problémů za pomoci počítačů. Existuje pouze omezené množství žetonů, a čím víc se jich vytěží, tím obtížnější jsou matematické procesy. To znamená, že pro těžební činnosti jsou zapotřebí sofistikovanější počítače.

Složité matematické operace se provádějí buď za pomoci speciálních grafických karet nebo na specializovaném zařízení ASIC určeným pouze pro těžení bitcoinů. Jsou to jednoúčelové čipy, které umí pouze tuto operaci. Jsou extrémně rychlé a výkonné, mají však i vysokou spotřebu elektřiny.

Těžební operace v Plattsburghu v lednu a v únoru spotřebovaly zhruba 10 procent celkového energetického přídělu města. Plattsburgh má přiděleno 104 megawattů levné elektrické energie na měsíc. Když v lednu spotřeba tento limit překročila, muselo město nakupovat dražší elektřinu na otevřeném trhu, což vedlo k nárůstu cen.

Starosta navrhl moratorium poté, co si obyvatelé stěžovali na skokové zdražení svých účtů za elektrickou energii. „Slyšel jsem spoustu stížností, že se účty za elektřinu zvýšily o 100 nebo 200 dolarů. Dá se pochopit, proč jsou lidé naštvaní,“ sdělil serveru CNBC.

Rentabilita s otazníkem

Komise pro veřejné služby ve státě New York uvedla, že náklady na elektrickou energii pro „zákazníky s vysokou hustotou zátěže“ – především kryptoměnové společnosti – se zvýší, zatímco náklady pro zákazníky využívající méně elektřiny se normalizují. „Kdyby byly nové sazby zavedeny v lednu, dvě kryptoobchodní společnosti v Plattsburghu by zaznamenaly více než 60procentní nárůst měsíčních nákladů na elektřinu,“ uvedla komise.

„Spousta lidí ukončí těžbu, když jejich náklady vystoupají na tři až čtyři tisíce dolarů za bitcoin,“ řekl televizi CNBC Sam Doctor z poradenské firmy Fundstrat. „Je potřeba pravidelně vyměňovat zařízení, což přijde na víc než polovinu celkových nákladů na těžbu.“ Doctor předpokládá, že náklady na elektřinu při ceně šest centů za kilowatthodinu a další výdaje na jeden bitcoin přijdou na 8038 dolarů. Aktuální cena bitcoinu v době rozhovoru činila 8266 dolarů.

(rek)