Zlato (oz) / USD
2 025,41
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Růst světové ekonomiky letos dosáhne 2,6 procenta, příští rok zrychlí

Celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) by se měl podle ekonomů v letošním roce zvýšit o 2,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský hospodářský institut Ifo.V příštím roce ekonomové podle průzkumu počítají se zrychlením tempa růstu globální ekonomiky na 2,9 procenta.

světová ekonomika
Celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) by se měl podle ekonomů v letošním roce zvýšit o 2,6 procenta. Foto: iStock

Průzkumu se v prosinci zúčastnilo více než 1430 ekonomických expertů ze 124 zemí. Výsledky průzkumu jsou o něco pesimističtější než nedávné odhady některých významných ekonomických organizací. Mezinárodní měnový fond (MMF) v říjnu předpověděl, že HDP celého světa se v letošním roce zvýší o 2,9 procenta. Listopadová prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pak letošní růst odhaduje na 2,7 procenta.

Silný hospodářský růst ekonomové podle průzkumu v letošním roce očekávají zejména v jihovýchodní Asii, kde by se měl HDP zvýšit o 4,7 procenta. Letošní růst ekonomiky v Evropě však podle expertů dosáhne pouze 1,9 procenta.

„Vzhledem k vysoké inflaci, geopolitickým konfliktům a přetrvávajícím výpadkům v dodavatelských řetězcích řada světových regionů v příštích letech opět čelí nejistému ekonomickému vývoji,“ uvedl institut Ifo v dnešní zprávě.

V západní Evropě by se měl HDP podle průzkumu v letošním roce zvýšit o 1,1 procenta, zatímco ve východní Evropě by měl růst činit 2,3 procenta. V příštím roce pak ekonomové očekávají zrychlení růstu v západní Evropě na 2,4 procenta a ve východní Evropě na 6,5 procenta.

V Severní Americe by se měl HDP v letošním roce podle průzkumu zvýšit o 1,8 procenta. Příští rok by měl hospodářský růst zrychlit na 2,6 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika