Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Světová ekonomika
Průzkum: Londýn by měl navzdory brexitu zůstat předním finančním centrem

Londýn zůstane předním světovým finančním centrem, a to navzdory nejistotě související s odchodem Británie z Evropské unie. Podle průzkumu banky Lloyds to předpokládá většina finančních podniků. Průzkumu se zúčastnila více než stovka bank, pojišťoven a investičních společností. Se setrváním Londýna na pozici předního finančního centra počítají více než dvě třetiny respondentů, uvedla agentura Reuters.

Brexit vedl k odstřižení britského finančního sektoru od Evropské unie. Foto: iStock

„Lze tak dospět k závěru, že Londýn zůstane jedním z předních finančních center, ačkoli jeho status kvůli brexitu utrpěl újmu,“ píše se ve zprávě o výsledcích průzkumu.

Brexit vedl k odstřižení britského finančního sektoru od Evropské unie. Více než dvě pětiny respondentů předpokládají, že přístup k finančnímu trhu EU se plně neobnoví dříve než v roce 2023. Téměř třetina respondentů se dokonce domnívá, že se tak nestane nikdy.

Největší hrozbu podle průzkumu představují změny v regulačních podmínkách. Britské ministerstvo financí přišlo s řadou návrhů na reformy ve finančním sektoru, které ještě nebyly uvedeny do praxe. Některé podniky se podle průzkumu domnívají, že odklon od regulačních předpisů EU povede k posílení konkurenceschopnosti odvětví, jiné se naopak kvůli tomuto odklonu obávají poklesu konkurenceschopnosti.

(ČTK)