Zlato (oz) / USD
2 382,40
0,71 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průmyslové kovy v obavách z obchodní války i z vývoje Číny

Průmyslové kovy s výjimkou niklu meziročně poklesly v důsledku hrozby obchodní války, která se nyní připojila ke všeobecné nervozitě vyvolané krátko- a střednědobými vyhlídkami na čínský růst a poptávku. Tato změna čínské ekonomiky ze starého typu na novou, méně zaměřenou na komodity, by mohla mít závažný vliv na poptávku.

Ole Hansen, vedoucí oddělení strategie komodit, Saxo Bank. Reprofoto: Saxo Bank

Předminulý týden oznámil prezident Donald Trump, že hodlá uvalit cla na dovoz hliníku a oceli, což vedlo ke zvýšení rizika vzniku odvetné obchodní války. Globální růst pravděpodobně tímto scénářem utrpí a největší dopad bude tato situace zřejmě mít na průmyslové kovy.

Současné zpomalování PMI (pozn. red.: index nákupních manažerů – ukazatel hospodářské aktivity) čínské výroby začalo už ve třetím čtvrtletí 2017 a manažeři fondů na to reagovali snížením býčích sázek na měď o dvě třetiny z rekordního zářijového maxima. Zásoby mědi držené ve skladištích sledovaných burzami zatím vzrostly nejvýše od roku 2013 a novoroční oživení poptávky se zatím neprojevilo. Bohaté zásoby mědi vedly k tomu, že na londýnské burze kovů se měď obchodovala hotově s výraznou slevou na tříměsíčním kontraktu.

Silný nárůst mědi po minimu z roku 2016 v posledních měsících ztrácí dech a cena se snaží znovu prorazit nad úroveň rezistence na 6,60 dolaru/kg, což představuje 50% návrat z úrovně odprodeje v období 2011-2016. Prozatím se cena zastavila v rozmezí s podporou těsně pod 6 dolary/kg.

Trh bude pravděpodobně pokračovat ve svém vyčkávacím postoji, zatímco budeme čekat na reakci zemí, na které bude mít Trumpem ohlášené clo na dovoz hliníku a oceli negativní dopad. Nabídková strana může stále ještě poskytnout podporu, pokud by klíčová jednání o mzdách v Peru a Chile v nadcházejících měsících nepřinesla žádné výsledky.

Ole Hansen
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Další z kategorie Světová ekonomika