Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Profesor Kotlikoff: Vládní čísla o deficitu USA jsou falešná

Renomovaný ekonom Laurence Kotlikoff nedávno absolvoval slyšení v americkém Senátu na téma rozpočtový deficit USA. Jak špatné to podle něj je? Většinu toho popsal v ekonomickém bestselleru „Získejte to, co je vaše: Tajemství jak maximalizovat sociální zabezpečení.“ To Američany velmi zajímá. A v Senátu navíc analyzoval i fiskální deficit Spojených států. Vládní čísla otevřeně označil za falešná.

Renomovaný ekonom Laurence Kotlikoff analyzoval fiskální deficit Spojených států. Vládní čísla otevřeně označil za falešná. Reprofoto: kotlikoff.net

„Řekl jsem jim, že zadlužení země už roce 2014 narostlo na pět bilionů dolarů, ne 500 miliard nebo 300 miliard dolarů nebo to, co bylo oficiálně oznámeno letos. Téměř veškeré závazky vlády jsou vyvedeny mimo rozpočet, jde tedy o falešné účetnictví,“ tvrdí Laurence Kotlikoff. Podle ekonoma jsou vládní výdaje podfinancovány o 58 %. Sociální zabezpečení má deficit 33 %.

Spojené státy nemají celkový státní rozpočet, nýbrž svou fiskální politiku rozkládají do několika oddělených rozpočtů (např. vojenského). Proto bývají zveřejňována různá čísla. Aktuálně odhadovaný oficiální deficit pro letošní rok je 559 miliard dolarů. Kongres také vydává zákon, kolik si vláda může v daném roce na své výdaje vypůjčit. Pokud Kongres odmítne navýšit dluhový strop, může to vést ke kolapsu státního rozpočtu a ochromení vlády. Ta v čele s Donaldem Trumpem k tomu nemívá daleko.

Jaká čeká Ameriku budoucnost?

„Takže celý vládní podnik má ještě horší fiskální podobu, než systém sociálního zabezpečení, leč oba jsou ve strašlivém stavu.“ Jaká čeká Ameriku budoucnost? Kotlikoff tvrdí: „Pokud vezmete všechny výdaje, které vláda podle rozpočtového výboru Kongresu očekává, veškeré výdaje na obranu, opravy silnic, platy soudců Nejvyššího soudu, sociální zabezpečení, zdravotní zabezpečení, prostě všechny tyto výdaje, a srovnáte to s očekávaným výběrem všech daní, rozdíl je 210 bilionů dolarů. To je fiskální mezera. To je náš skutečný dluh.“

Profesor Kotlikoff dále říká: „Systém se zhroutí. Je to jen otázka, kdy. Nedovedu dnes říct, kdy se to stane, ale můžu říct, že už bude pozdě. V ekonomice už první náznaky vidíme, ale přehlížíme je. Makroekonomie nedělá všechno dobře. Náš finanční systém se zkolabuje proto, že kombinuje dvě věci, které se zatím neřešily. Kombinuje pákový efekt půjček finančními zprostředkovateli a investování do věcí, které investicí nejsou. Pákový efekt a neprůhlednost. To jsou dva hlavní problémy bankovního systému. Potřebujeme se zbavit páky a neprůhlednosti. Potřebujeme úplné zveřejnění investic našich finančních institucí.“

Nevěřte americkým vládním dluhopisům

Kotlikoff varuje před americkými státními dluhopisy, obvykle považovanými za vysoce bezpečná aktiva. „Myslím, že jsou jedním z nejrizikovějších cenných papírů na světě, protože základní úrokové sazby se pravděpodobně zvýší. Myslím, že centrální banka bude muset dál tisknout peníze, protože Kongres neplatí své účty, což nakonec povede k inflaci. Takže si myslím, že dlouholeté státní dluhopisy jsou extrémně riskantní a mohou přes noc klesnout o pět, deset nebo dvacet procent. To by mohlo znamenat, že některé banky, dnes považované za zcela bezpečné, by mohly padnout, a to by vedlo k runu (vybírání vkladů) na další banky. Takový je scénář. Měli bychom tedy inflaci snížit a úrokové sazby dluhopisů by narostly,“ míní profesor Kotlikoff.

Na Amazonu nejprodávanější kniha, která radí, jak o desítky tisíc dolarů maximalizovat příjmy ze sociálního pojištění, má samozřejmě také svůj neduh. Profesorovy rady finanční deficit sociálního zabezpečení ještě zhoršují. Proto autor říká: „Máme dva velké problémy. Systém sociálního zabezpečení je strašný. Ten musíme opravit. Problémem B je podfinancování. Vyřešení pouze problému A může způsobit, že problém B bude ještě horší. Musíme proto v budoucnu opravit oba.“

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika