Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přední akciové indexy v červenci ztrácely, letošní zisky si ale vesměs drží

Většina předních akciových indexů v červenci ztrácela, přesto jsou od začátku roku stále vesměs v plusu. Nejhůře zakončily měsíc tentokrát japonské akcie, nejvíce se naopak dařilo těm indickým. ČTK to řekl analytik Portu Marek Pokorný.

akcie
Většina předních akciových indexů v červenci ztrácela, přesto jsou od začátku roku stále vesměs v plusu. Foto: iStock

V rámci hlavních světových akciových indexů je na tom nejlépe americký technologický index Nasdaq Composite s výnosem 19,2 procenta, přestože v červenci 1,6 procenta odepsal. Většina technologických gigantů včetně Nvidie, která v červenci odepsala šest procent, zakončila měsíc ve ztrátě. Od začátku roku se ale skupina označovaná Big Tech – Apple s růstem o 18,7 procenta, Amazon o 24,7 procenta, Microsoft o 12,8 procenta, Alphabet o 24 procent a Meta Platforms o 46 procent – řadí k těm nejvýkonnějším.

Červencové ztráty byly podle Pokorného způsobeny odlivem peněz do tradičnějších odvětví kvůli obavám, že v případě vítězství kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa se bude stupňovat obchodní válka s Čínou, na což by doplatily především technologické firmy. Index S&P 500 letos prozatím zpevnil o 16,4 procenta, za červenec přidal 0,9 procenta.

Dařilo se také japonskému indexu Nikkei 225, který od začátku roku do konce července vzrostl o 17 procent. Japonským akciím se daří díky nízkým úrokovým sazbám, přívětivé korporátní politice u dividend a odkupů vlastních akcií a zejména nejslabšímu jenu za posledních 38 let.

Evropské akcie v červenci dál umazávaly své předešlé zisky, přesto si klíčový index eurozóny Euro STOXX 50 připsal od ledna do konce července osm procent. Odráží se v tom postupné zlepšování stavu ekonomiky starého kontinentu. Podobně na tom je panevropský index STOXX Europe 600 s výkonem 8,3 procenta.

Z pohledu hlavních evropských indexů je na tom nejlépe německý DAX 40 s růstem o 10,3 procenta následovaný britským indexem FTSE 100, který vykazuje růst o 8,4 procenta. Francouzský CAC 40 se kvůli politickému napětí letos pohybuje okolo nuly.

Rozvojové trhy zaostávají. Index MSCI Emerging Markets od začátku roku zatím vzrostl o šest procent, brzdí jej zejména čínské akcie. Těm se nedaří z důvodu slabého ekonomického růstu, problémům v sektoru nemovitostí a geopolitického napětí. Index akciové burzy v Hongkongu Hang Seng zatím letos přidává 3,3 procenta. Výrazně lepší výkon ukázaly indické akcie, kde index Nifty 50 stoupl téměř o 15 procent, čímž pokračuje v silném růstu a překonává historická maxima.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika