Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Před rokem vypukla daňová kauza Panamské dokumenty

Několik předních světových médií začalo vloni 3. dubna zveřejňovat dokumenty panamské právní firmy Mossack Fonseca, ze kterých vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Před rokem vypukla daňová kauza Panamské dokumenty. Foto: iStock

Zpracování informací o fungování firem v daňových rájích trvalo novinářům rok. Jako první se k dokumentům dostali na jaře 2015 díky anonymnímu zdroji reportéři německého listu Süddeutsche Zeitung, kteří se ale rozhodli spolupracovat s kolegy, protože zpracování 2,6 terabytu dat (více než 11,5 milionu jednotlivých listin) bylo nad jejich síly.

Novináři ze Süddeutsche Zeitung za pomoci 400 kolegů z více než stovky mediálních organizací z asi 80 zemí světa a Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) zjišťovali, jak byznys se schránkovými offshoreovými firmami funguje a kdo všechno se do něj zapojil.

Největší únik dokumentů

Jde o největší únik dokumentů, s nímž kdy měli novináři co do činění. Únik diplomatických depeší zveřejněných serverem Wikileaks v roce 2010 měl pro srovnání objem 1,7 gigabytu, nedávná aféra kolem daňových dohod firem s Lucemburskem zvaná Luxleaks se zakládala na čtyřech gigabytech dat.

Uniklé informace pocházejí z období více než tří desítek let: ty nejstarší jsou ze 70. let minulého století, ty nejčerstvější ze začátku loňského roku. Jde zejména o dokumenty ve formátu PDF, e-maily a obsah firemních databází. Složka každé konkrétní schránkové firmy obsahuje všechny související materiály.

Stovky známých osobností

Dokumenty se týkají 214 000 subjektů z 200 zemí světa. Z vyhledávání se zjistilo, že schránkové společnosti zakládaly nebo využívaly stovky známých osobností světového byznysu, politiků, sportovců či celebrit. Mezi jmény se nachází pět hlav států a dále blízcí příbuzní nejvyšších představitelů dalších 40 zemí.

Kvůli kauze rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson či španělský ministr průmyslu José Manuel Soria. Služeb panamské kanceláře využívali například lidé z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. Britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshoreovému investičnímu fondu svého otce. V kauze figurovali například i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

Společníci kanceláře ve vazbě

Prosté vlastnictví offshoreové firmy automaticky neznamená porušení zákona. Tím může být třeba její konkrétní využití k praní špinavých peněz či daňovým únikům. Společnost Mossack Fonseca se hájila tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Počátkem letošního roku ale byli dva hlavní společníci kanceláře, Ramón Fonseca a Jürgen Mossack, oficiálně vzati do vazby a obviněni z praní peněz v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii.

Negativní publicita kolem kauzy a hrozba, že se ocitne na mezinárodní černé listině jako nespolupracující daňový ráj, přiměly Panamu k podepsání mezinárodní daňové dohody, kterou začne uplatňovat od roku 2018.

(ČTK, red)