Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pozitivní trendy v ruské ekonomice nabírají na síle, uvedl Putin

Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že „pozitivní trendy“ v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.

Rusko, ropa
Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Foto: iStock

Putin na zasedání vlády vysílaném ruskou televizí pochválil odolnost ruské ekonomiky vůči sankcím, které zavedly západní země v reakci na ruský útok na Ukrajinu. Uvedl rovněž, že ruské příjmy z prodeje ropy a plynu, které jsou klíčovou součástí státního rozpočtu, v prvním čtvrtletí klesly o zhruba 1,3 bilionu rublů (zhruba 340 miliard Kč). „Očekává se, že do konce druhého čtvrtletí se situace díky rostoucím cenám ropy změní. Do rozpočtu začnou proudit dodatečné příjmy z prodeje ropy a plynu,“ dodal nicméně. Ceny ropy se tento měsíc výrazně zvýšily, protože Saúdská Arábie, Rusko a další členové skupiny OPEC+ překvapili globální trh dodatečným snížením těžby

MMF varoval, že ruský rozpočtový deficit by se v letošním roce mohl prudce zvýšit. Dodal, že globální izolace Ruska a nižší příjmy z prodeje energií podkopávají dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky. „Hromadný odchod nadnárodních podniků, úbytek lidského kapitálu, izolace od globálních finančních trhů a zhoršený přístup k vyspělým technologiím budou brzdit ruskou ekonomiku,“ dodal.

Fond zvýšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,7 procenta z dříve očekávaných 0,3 procenta. Odhad hospodářského růstu v příštím roce však snížil na 1,3 procenta z 2,1 procenta. Předpověděl rovněž, že do roku 2027 by mohl být výkon ruské ekonomiky o sedm procent nižší, než předpokládaly prognózy z doby před zahájením ruského útoku na Ukrajinu.

Dopady západních sankcí na ruský průmysl nyní zmírňují rozsáhlé státní výdaje a nárůst produkce pro potřeby armády. Zhoršující se situace v zahraničním obchodě by však podle MMF mohla vést k výraznému poklesu rozpočtových příjmů. „Úřady tak budou muset omezit výdaje, nebo najít způsoby, jak financovat výrazně vyšší schodky,“ uvedl fond.

Páteční údaje ruského ministerstva financí ukázaly, že ruský rozpočet se v letošním prvním čtvrtletí propadl do deficitu 2,4 bilionu rublů (zhruba 630 miliard Kč), zatímco v loňském prvním čtvrtletí vykázal přebytek 1,13 bilionu rublů. Celkové rozpočtové příjmy v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesly o téměř 21 procent na 5,7 bilionu rublů, zatímco výdaje se zvýšily o 34 procent na 8,1 bilionu rublů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika