Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Powell: Fed nenechá americkou ekonomiku sklouznout do režimu vyšší inflace

Americká centrální banka (Fed) nenechá americkou ekonomiku sklouznout do "režimu vyšší inflace", i kdyby to mělo znamenat zvýšení úrokových sazeb na úroveň, která ohrožuje růst. Na Fóru ECB o centrálním bankovnictví to řekl předseda Fedu Jerome Powell.

Jerome Powell

„Kvůli množství šoků hrozí přechod do režimu vyšší inflace. Naším úkolem je tomu doslova zabránit a my tomu zabráníme,“ řekl Powell na fóru v portugalském městě Sintra. Foto: iStock

Větší chybou než riziko, že Fed zpomalí ekonomiku více, než je nutné k návratu inflace k dvouprocentnímu cíli centrální banky, by podle Powella byla situace, v níž by se nepodařilo obnovit cenovou stabilitu. Šéf Fedu svého vystoupení využil k tomu, aby zopakoval nynější hlavní zásadu centrální banky, napsala agentura Reuters.

Opětovné získání kontroly nad inflací je tak podle Fedu nezbytné i v případě, že bude znamenat zvýšení úrokových sazeb na úroveň, která posune ekonomiku k recesi nebo povede k růstu nezaměstnanosti.

Nedostatečný pokrok při snižování inflace na dvouprocentní úroveň vedl Fed začátkem tohoto měsíce ke zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 procenta. Členové měnového výboru Fedu uvedli, že jsou připraveni schválit další takové zvýšení na zasedání 26. a 27. července.

Powell uvedl, že americká ekonomika zůstává „v docela dobré kondici“ a podle jeho názoru bude schopna se vyrovnat se zpřísněním měnové politiky. Dokáže se podle něj vyhnout recesi i výraznému zvýšení míry nezaměstnanosti.

Míra inflace za květen ve Spojených státech překvapivě vystoupila na 8,6 procenta, ačkoliv analytici se domnívali, že vrcholu dosáhla už v dubnu, kdy činila 8,3 procenta.

Zástupci Fedu očekávají, že se základní sazba do konce roku 2022 vyšplhá na 3,4 procenta. V březnu jejich výhled činil 1,9 procenta.

(ČTK)