Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Potíže v dodavatelských řetězcích se podle centrálních bank mohou ještě zhoršit

Celosvětové problémy v dodavatelských řetězcích brzdící růst světové ekonomiky by se mohly ještě zhoršit a udržovat inflaci na zvýšené úrovni po delší dobu. Uvedli to podle agentury Reuters představitelé předních centrálních bank na on-line fóru o centrálním bankovnictví, které uspořádala Evropská centrální banka (ECB).

Německá automobilka Volkswagen oznámila, že kvůli pokračujícímu nedostatku čipů zkrátí v první polovině října pracovní dobu ve svém hlavním závodě ve Wolfsburgu. Foto: iStock

„Je frustrující vidět, že se problémy v dodavatelských řetězcích nezlepšují,“ uvedl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. „Očekáváme, že to zřejmě bude pokračovat i v příštím roce a že to bude držet inflaci na vysoké úrovni déle, než jsme se domnívali,“ dodal.

Šéfka ECB Christine Lagardeová vyjádřila podobné obavy a upozornila, že není jisté, kdy problémy v dodavatelských řetězcích, které zahrnují například nedostatek čipů pro výrobu automobilů, skončí. „Zdá se, že (tyto problémy) pokračují a že v některých odvětvích nabírají na intenzitě,“ uvedla.

Šéf britské centrální banky Andrew Bailey upozornil, že řešení výpadků v dodavatelských řetězcích nemohou zajistit centrální banky. „Měnová politika nedokáže řešit šoky na straně nabídky. Měnová politika nemůže vyrábět počítačové čipy,“ prohlásil.

Německá automobilka Volkswagen oznámila, že kvůli pokračujícímu nedostatku čipů zkrátí v první polovině října pracovní dobu ve svém hlavním závodě ve Wolfsburgu. Dceřiná společnost Škoda Auto už ze stejného důvodu na celý tento týden zcela zastavila výrobu ve všech třech závodech v České republice.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika