Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Světová ekonomika
V Polsku zatkli sedm bývalých pracovníků finančního regulátora

Polská protikorupční policie (CBA) dnes pozatýkala sedm někdejších vysoce postavených pracovníků úřadu pro regulaci finančního sektoru (KNF), včetně tehdejšího šéfa. Oznámilo to polské nejvyšší státní zastupitelství. Případ se týká období let 2013 až 2014.

Polská protikorupční policie (CBA) dnes pozatýkala sedm někdejších vysoce postavených pracovníků úřadu pro regulaci finančního sektoru (KNF), včetně tehdejšího šéfa. Foto: Pixabay

Zatčení údajně zanedbali úřední povinnosti s cílem se ve velkém obohatit na úkor bankovního garančního fondu a vkladatelů, uvedlo státní zastupitelství. Obviněni budou později.

Vyšetřovatelé sice celé jméno zatčeného někdejšího předsedy KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) nezveřejnili, v období 2011 až 2016 ho ale vedl Andrzej Jakubiak. Ten po odchodu z KNF zastával post ředitele právního oddělení finančního ústavu mBank.

Minulý týden CBA zatkla jiného bývalého šéfa KNF. Marek Chrzanowski byl obviněn z korupce a soud ho poslal na dva měsíce do vazby.

Aféra kolem Chrzanowského vypukla poté, co list Gazeta Wyborcza v listopadu informoval, že na setkání s hlavním akcionářem společnosti Getin Noble Bank letos v březnu požadoval úplatek výměnou za vstřícný přístup k této firmě.

Chrzanowski, který vinu popírá, pak 13. listopadu z funkce odstoupil. V čele úřadu stál od roku 2016, kdy v jeho vedení vystřídal dnes zatčeného Andrzeje Jakubiaka.

(ČTK)