Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polské akcie i zlotý zpevňují, volební odhady naznačují změnu vlády

Odhady výsledků nedělních voleb totiž signalizují, že vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) přišla o většinu v parlamentu a že opozici se otevřela cesta k převzetí moci. Hlavní index varšavské burzy WIG20 si asi hodinu před polednem připisoval zhruba 3,5 procenta na 2043 bodů. Euro vůči zlotému ztrácelo asi 1,2 procenta a sestoupilo pod 4,50 zlotého.

zlotý
Euro vůči zlotému ztrácelo asi 1,2 procenta a sestoupilo pod 4,50 zlotého. Foto: iStock

Polsko se od nástupu PiS k moci opakovaně dostává do sporů s Evropskou unií. Kvůli neshodám ohledně reformy soudnictví, která zvýšila vliv politiků na justiční systém, nyní země nemůže čerpat peníze z fondu obnovy EU, píše agentura Reuters.⁠ Šéf opozice a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk slíbil, že vztahy s Bruselem napraví a že bude usilovat o odblokování peněz z unijního fondu.

„Polská proevropská opozice má šanci sestavit vládu, což by znamenalo konec vlády zatím vítězné strany Právo s spravedlnost, které se poslední měsíce vyčítaly zvláštní nepřímé zásahy, včetně nečekaného snížení úrokových sazeb navzdory dvouciferné inflaci v zemi,“ sdělil ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. „Polský zlotý posiluje nejvíce od března 2022,“ dodal.

Analytici ze společnosti Bank Millennium uvedli, že nástup opozice k moci by zvýšil šance na obnovení přílivu peněz z EU. Podle Reuters ale neočekávají žádnou výraznou změnu v polské rozpočtové politice, kde vysoké výdaje zvyšují rozpočtová rizika.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika