Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Polská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 3,5 procenta

Polská centrální banka (NBP) dnes s ohledem na inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 3,5 procenta. Je to více, než odhadovali analytici. Banka se též snaží podpořit zlotý, který v důsledku ruské invaze na Ukrajinu propadl na rekordní minimum vůči euru. Od října je to už šesté zvýšení sazeb v Polsku, základní úroková sazba je na devítiletém maximu. Většina ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg čekala zvýšení hlavního úroku o půl procentního bodu.

Banka se též snaží podpořit zlotý, který v důsledku ruské invaze na Ukrajinu propadl na rekordní minimum vůči euru. Foto: iStock

Největší ekonomika ve střední Evropě v kategorii rozvíjejících se trhů se potýká s nejvyšší inflací za 21 let. Míra inflace zde v lednu vystoupila na 9,2 procenta.

Konflikt na Ukrajině v sousedním Polsku umocňuje obavy z dalšího růstu inflace a zpomalení ekonomiky. Zlotý se propadl pod psychologicky významnou úroveň pět zlotých za euro, což přimělo některé ekonomy upravit své prognózy jen několik dní před dnešním rozhodnutím o sazbách.

Vyšší ceny pohonných hmot spolu s dalším růstem cen téměř všech komodit pravděpodobně posunou inflaci v letošním roce nad 8,4 procenta, uvedli ekonomové Bank Pekao.

Stejně jako ostatní země střední a východní Evropy se i Polsko potýká s nedostatkem pracovních sil a s rychle rostoucími mzdami v kombinaci s globálními faktory, jako je narušení dodavatelského řetězce, rostoucí náklady na energii a situace na Ukrajině. To způsobuje, že tyto státy mají jednu z nejvyšších měr inflace na evropském kontinentu.

Česká národní banka v únoru zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Ta je tak nejvyšší od počátku roku 2002. Podle analytiků se blíží svému vrcholu a další zvýšení by již nemělo být tak výrazné.

Maďarská centrální banka se loni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 zvyšovat náklady na úvěry. Svou základní úrokovou sazbu zvýšila naposledy v únoru, a to o půl procentního bodu na 3,4 procenta.

(ČTK)