Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polská centrální banka zlepšila výhled celoročního vývoje HDP

Polská centrální banka včera zlepšila výhled vývoje polské ekonomiky pro celý letošní rok. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt (HDP) se letos sníží pouze o 3,5 procenta, zatímco v červenci celoroční pokles odhadovala na 5,4 procenta. Varovala však, že čtvrté čtvrtletí bude obtížnější, než se předpokládalo. Informovala o tom agentura Reuters.

Polská ekonomika po květnovém uvolnění restrikcí mířících proti šíření koronaviru silně oživila. Nynější vzestup počtu případů nákazy koronavirem však vede k obnovování omezujících opatření. Foto: Wikipedia

Banka zlepšením celoroční prognózy reagovala na překvapivě příznivý hospodářský vývoj ve druhém čtvrtletí. „Dopad vládních protikrizových programů na podporu trhu práce a podniků byl silnější, než se v červencové prognóze předpokládalo,“ uvedla.

Polská ekonomika po květnovém uvolnění restrikcí mířících proti šíření koronaviru silně oživila. Nynější vzestup počtu případů nákazy koronavirem však vede k obnovování omezujících opatření, což má opět negativní dopad na hospodářskou aktivitu.

„Kvůli rostoucí nejistotě a negativní náladě v důsledku nového rozmachu pandemie může být soukromá spotřeba v letošním čtvrtém čtvrtletí a v příštím roce o něco slabší, než se v červenci předpokládalo,“ uvedla centrální banka. Předpověděla, že HDP se ve čtvrtém čtvrtletí propadne o 6,5 procenta, zatímco v červenci pokles odhadovala na 5,3 procenta. Odhad růstu ekonomiky v celém příštím roce pak snížila na 3,1 procenta z dříve předpokládaných 4,9 procenta, napsala agentura PAP.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika