Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polská centrální banka ponechala úroky beze změny, čekalo se snížení

Polská centrální banka překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 5,75 procenta. O rozhodnutí informovala v tiskové zprávě. Většina analytiků podle agentury PAP očekávala, že banka sazbu sníží o čtvrt procentního bodu.

zlotý
Polský zlotý na rozhodnutí reagoval růstem. Foto: iStock

Polská centrální banka předloni v říjnu zahájila zvyšování úrokových sazeb ve snaze omezit inflaci. Ke zvýšení úroků přikročila celkem jedenáctkrát, naposledy loni v září. Letos v září začala úroky snižovat. Základní sazbu nejprve zredukovala o 0,75 procentního bodu a v říjnu ji snížila o další čtvrtinu procentního bodu.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v říjnu podle rychlého odhadu statistického úřadu zpomalil na 6,5 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Inflace nicméně zůstává nad cílovou úrovní centrální banky, která činí 1,5 až 3,5 procenta.

V České republice inflace v září klesla na 6,9 procenta ze srpnových 8,5 procenta. Údaje o říjnovém vývoji Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní v pátek. Česká národní banka (ČNB) minulý týden ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na sedmi procentech, kde ji drží od loňského června.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika