Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podporovatel mánie kolem akcií GameStop přišel o 13 milionů dolarů

Člověk, který na sociální síti Reddit podpořil mánii kolem spekulativních nákupů akcií amerického prodejce videoher GameStop, jen za úterý přišel kvůli propadu kurzu o více než 13 milionů dolarů (přes 280 milionů Kč). Podle serveru CNBC ale tvrdí, že akcie stále drží. Akcie GameStop v úterý ztratily 60 procent hodnoty, stále jsou ale vysoko nad hodnotami, kde byly, než se o ně začal zajímat dav ze sociální sítě Reddit.

Akcie GameStop v úterý ztratily 60 procent hodnoty, stále jsou ale vysoko nad hodnotami, kde byly, než se o ně začal zajímat dav ze sociální sítě Reddit. Foto: iStock

Třináctimilionovou ztrátu v dolarech, jak sám tvrdí, má Keith Gill. Ten vystupuje na síti Reddit pod pseudonymem DeepFuckingValue, zatímco na serveru YouTube jako Roaring Kitty. Právě tento člověk pomohl mánii kolem spekulativních nákupů rozpoutat, aby vyvolal prudký růst cen. Dav se totiž zaměřil na akcie firem, u nichž velké hedgeové fondy spekulovaly na pokles cen. Pokud ale při této strategii začnou ceny růst, jsou fondy nuceny začít akcie nakupovat, aby mohly takzvaně uzavřít pozice. Jejich nákupy tedy růst kurzu ještě umocní.

Vývoj kolem akcií GameStop způsobil rozruch na celé Wall Street. Dav ze sociální sítě shromážděný ve skupině WallStreetBets se totiž zaměřil i na akcie dalších firem, čímž vyvolal obdobně silný růst. Část makléřských společností se pak rozhodla obchody s těmito akciemi omezit, což zdůvodňovaly ochranou svého finančního zdraví a nutností plnit požadavky regulačních orgánů. Finanční ztráty klientů a nárůst objemu obchodů totiž vyžadují, aby makléřské firmy udržovaly stanovený objem hotovosti na krytí okamžitých závazků vůči clearingovým společnostem a dalším.

Gill na sociální síť Reddit přilákal armádu nadšenců, kteří obchodují denně a vzájemně se povzbuzují k dalším nákupům. Vedle akcií kupovali také nákupní opce, čímž růst ceny ještě víc podpořili. Jen za minulý týden akcie GameStop zpevnily asi o 400 procent, od začátku prosince o více než 1500 procent. Než si jich začal všímat dav z Redditu, stály kolem 17 dolarů a nebyl o ně valný zájem, cenového vrcholu pak minulý týden dosáhly v blízkosti 500 dolarů. Část lidí z tohoto davu tvrdí, že jim ztráty nevadí a že cílem je přivodit ztráty velkých fondům.

Gill tvrdí, že od začátku letošního roku drží 50 000 akcií GameStop a 500 nákupních opcí. Když byly akcie na vrcholu, měl zisk více než 2000 procent a hodnota jeho nákupů dosáhla až 33 milionů dolarů, tvrdí v příspěvcích na Redditu. Jak začal spekulativní růst ceny odeznívat, přišel Gill za pondělí asi o pět milionů dolarů a v úterý o dalších 13,6 milionu dolarů. Akcie GameStop a jejich spekulativní nákupy začal Gill na serveru YouTube propagovat asi před půl rokem.

List The Wall Street Journal (WSJ) měl se čtyřiatřicetiletým Gillem rozhovor, v němž se ukázalo, že tento člověk byl na vysoké škole všestranně nadaný. Dříve také pracoval například v marketingovém oddělení pojišťovny Massachusetts Mutual Life Insurance.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika