Zlato (oz) / USD
1 889,16
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Po zprávě o inflaci v Británii posiluje libra, jüan je na devítiměsíčním minimu

Po zprávě o vývoji inflace v Británii posiluje libra, včera kolem 17:45 SELČ k dolaru přidávala 0,35 procenta na 1,2750 USD a mohla by vykázat největší jednodenní růst za dva týdny. Čínský jüan je kvůli obavám o rozsah zpomalení čínské ekonomiky na devítiměsíčním minimu.

libra
Po zprávě o vývoji inflace v Británii posiluje libra, včera kolem 17:45 SELČ k dolaru přidávala 0,35 procenta na 1,2750 USD. Foto: iStock

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci zpomalilo na 6,8 procenta z červnových 7,9 procenta. Inflace se tak ocitla nejníže od loňského února. Podíl na tom měly hlavně nižší ceny plynu a elektřiny. Vzhledem k tomu, že míra inflace ale stále překračuje dvouprocentní cíl britské centrální banky, očekává se, že banka bude dále zvyšovat úrokové sazby, i když hrozí, že poškodí růst, uvedli analytici.

„Jádrová inflace a inflace služeb jsou příliš vysoké. Vše naznačuje, že britská centrální banka bude muset v září posunout sazby výše,“ řekl hlavní analytik společnosti Nordea Niels Christensen. „Překvapuje mě, že (libra) neposílila víc. Trh je uzavřen mezi očekáváním zvýšení sazeb podporujícím libru a strachem ze slabší ekonomiky zatěžujícím libru,“ dodal.

Čínský jüan se dostal na nejnižší úroveň od listopadu. Čínská měna tak pokračuje v poklesu, který začal už v úterý po zveřejnění makroekonomických údajů, které zaostaly za očekáváním. Čínská centrální banka v úterý nečekaně v reakci na slabé statistiky snížila úrokovou sazbu u střednědobých a krátkodobých úvěrů.

Podle analytika z australské centrální banky Raye Attrilla to ale nestačí. „Vidět znamená věřit. Trhy stále chtějí vidět mnohem hmatatelnější důkazy o tom, že na pomoc oživení růstu (v Číně) přichází nejen monetární, ale i fiskální podpora,“ řekl Attrill.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika