Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Po propadu cen akcií v USA oslabily i evropské, dolů je táhl maloobchod

Evropské akcie navázaly na středeční propad ve Spojených státech a oslabily. Dolů je stáhl především maloobchod, který měl značný vliv i na pokles cen amerických akcií. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil téměř 1,4 procenta a uzavřel na 427,99 bodu. Už ve středu přitom oslabil o jedno procento.

STOX 600

Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil téměř 1,4 procenta a uzavřel na 427,99 bodu. Foto: Google

Dílčí index akcií evropských maloobchodních firem klesl zhruba o dvě procenta. Ztráty ale vykázala všechna hlavní odvětví obchodovaná na trhu. Akcie společností Nestlé, Tesco, Diageo a Unilever oslabily o 4,5 až 5,5 procenta. Akcie britské Royal Mail po výsledcích hospodaření za loňský fiskální rok klesly o 12,4 procenta. Naopak britská firma zaměřená na opravy domů HomeServe díky nabídce na převzetí posílila o 10,2 procenta.

Hlavní americké indexy zakončily středeční obchodování se ztrátami od 3,6 do 4,7 procenta. Dow Jonesův index uzavřel nejníže od března 2021. Výprodej na Wall Street vyvolala americká maloobchodní společnost Target, které ve čtvrtletí klesl zisk na polovinu. Varovala také, že na maržích by se negativně mohly projevit náklady na dopravu, k jejichž růstu přispívají vysoké ceny paliv. Už předtím snížil výhled zisku největší maloobchodní řetězec světa – americká společnost Walmart.

Maloobchodníci doplácejí na vysokou inflaci, která nutí spotřebitele více si své nákupy rozmýšlet. K tomu se přidává pokračující omezování stimulačních opatření ze strany centrálních bank a obavy z následků války na Ukrajině. Část investorů tak před akciemi upřednostňuje státní dluhopisy. Od počátku letošního roku index STOXX 600 klesl o 12 procent, napsala agentura Reuters.

(ČTK)