Zlato (oz) / USD
1 928,20
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Plyn pro evropský trh zlevňuje po zprávě o konci stávek v Austrálii

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh zahájila dnešní obchodování poklesem po zprávě o konci stávek zaměstnanců australských závodů společnosti Chevron produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG).

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 8:45 SELČ ztrácela zhruba 2,5 procenta a nacházela se blízko 38 eur (zhruba 930 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Stávky v závodech, které se na celosvětových dodávkách LNG podílejí zhruba sedmi procenty, začaly před dvěma týdny. Odborová organizace Offshore Alliance nyní přijala návrhy zprostředkovatele na ukončení dlouhotrvajících sporů ohledně mezd a pracovních podmínek a rozhodla se stávky ukončit.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika