Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Paříž zvyšuje v souboji o největší burzu v Evropě náskok před Londýnem

Paříž zvyšuje v souboji o největší burzu v Evropě náskok před Londýnem. Francouzská metropole se poprvé stala hlavním evropským centrem pro obchodování s akciemi loni v listopadu. Tržní kapitalizace pařížské burzy nyní dosahuje 3,13 bilionu dolarů (68,9 bilionu Kč), londýnskou burzu převyšuje o 250 miliard dolarů, napsala dnes agentura Bloomberg.

Francouzská burza
Francouzská metropole se poprvé stala hlavním evropským centrem pro obchodování s akciemi loni v listopadu. Foto: iStock

Náskok francouzský akciový trh zvýšil díky tomu, že v letošním roce výrazně překonává ten britský. Hlavní index pařížské burzy CAC 40 si tento rok připsal měřeno eury deset procent, kdežto jeho britský protějšek FTSE 100 stoupl pouze o jedno procento. Libra sice vůči dolaru vzrostla o něco více než euro, ale to ze zisků francouzských bluechipových, tedy největších a nejziskovějších firem, ubralo jen málo.

Francouzský index CAC 40 posilují akcie luxusního a spotřebního zboží, například společností LVMH, L’Oréal a Hermès International, a dále průmyslové podniky, jako je Schneider Electric. Index FTSE 100 táhly dolů slabé výsledky akcií těžebních společností a energetické akcie zaznamenaly pouze malé zisky.

Od roku 2016, kdy se Britové v referendu vyslovili pro odchod z Evropské unie, čelí londýnská burza četným výzvám. Spolu s librou pokleslo i ocenění firem, což vyvolalo vlnu zahraničních akvizic. Nové nabídky akcií jsou v útlumu.

Velké firmy, které dříve Londýn preferovaly pro obchodování se svými akciemi, jsou nyní na vážkách. Těžař BHP se rozhodl pro primární listing v Sydney, distributor instalatérských potřeb Ferguson odešel obdobně v květnu 2022 do New Yorku. Londýnská burza nedokázala přilákat velké primární veřejné nabídky akcií (IPO). I domácí výrobce čipů Arm se rozhodl pro IPO ve Spojených státech.

Při výpočtu tržní kapitalizace akciových trhů Bloomberg vycházel ze všech akcií v oběhu. Nezahrnul do něj fondy ETF a americké depozitní poukázky (ADR). Započítal pouze aktivně obchodované primární cenné papíry na burze v dané zemi.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika