Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky

Po téměř deseti letech stagnace se zdá, že maďarské banky čekají léta růstu objemu nových úvěrů, což by mohlo pomoci premiérovi Viktoru Orbánovi v jeho úsilí udržet ekonomický růst na čtyřech procentech. Vyšší objem poskytnutých bankovních úvěrů naznačuje, že banky se konečně dostávají z těžkého období, kdy se musely vypořádat s odpisy úvěrů, toxickým majetkem a represivními vládními opatřeními. Podle průzkumu agentury Reuters letos všech pět velkých bank očekává dvouciferné procentní zvýšení objemu poskytnutých úvěrů.

Po téměř deseti letech stagnace se zdá, že maďarské banky čekají léta růstu objemu nových úvěrů. Ilustrační foto: iStock

Obrat na úvěrovém trhu nahrává Orbánovi. Premiér, který byl v dubnu potřetí znovu zvolen do funkce, zahájil nový stimulační program, jenž má zvýšit ekonomický růst v jeho funkčním období na čtyři procenta ročně. To je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2010, kdy se Orbán vrátil do premiérské funkce.

Index finanční kondice sestavovaný centrální bankou se na konci roku 2017 poprvé od Orbánova návratu do úřadu vrátil do pozitivního pásma. Index měří, zda úvěrová aktivita bank podporuje, nebo naopak zpomaluje ekonomický růst. To je velký rozdíl ve srovnání s problémy, které nastaly pro banky, když je Orbán na začátku desetiletí zatížil vysokými daněmi a různými opatřeními, které měly pomoci dlužníkům. To vyvolalo propad v poskytování nových úvěrů a přimělo nejvyššího bankéře označit místní banky za „zombie“.

Poptávka po úvěrech stoupá

Banky v Maďarsku uvádějí, že současný rozkvět je veden potlačovanou poptávkou po úvěrech, nižší úrovní zadlužení domácností než v bohatších evropských zemích a také vysokým růstem mezd, který podpořil schopnost dlužníků splácet dluhy.

Orbán, který rozšířil domácí vlastnictví v bankovním sektoru, je nyní pod tlakem, aby zvýšil ekonomický růst. Poslední údaje z Eurostatu totiž ukazují, že Maďarsko nejvíce zaostává za svými sousedy v údaji hrubého domácího produktu na hlavu, což je měřítko životní úrovně. V České republice dosahuje tento ukazatel 17 200 eur (440 000 Kč) a na Slovensku 15 000 eur. Polsko podle loňských údajů dohnalo Maďarsko, kde HDP na hlavu činí 11 800 eur.

Banky se vrátily k zisku

Spolu s tím, jak se banky pevně vrátily k zisku a poptávka po úvěrech roste díky rozkvětu realitního sektoru a vyšším mzdám, se zdá, že pro maďarské banky nastává fáze, kdy mohou otočit stránku se svými problémy z minulosti. Centrální banka očekává, že do roku 2020 porostou půjčky poskytnuté soukromému sektoru o čtyři až sedm procent a půjčky pro firemní segment překonají půjčky pro drobné spotřebitele. Přehřátí na trhu úvěrů v nadcházejících letech banka nečeká. Posílení ekonomiky také poskytlo stabilnější základ pro poskytování úvěrů. Podíl špatných hypotečních úvěrů na celkovém objemu úvěrů poskytnutých od roku 2013 podle údajů centrální banky klesl na 0,4 procenta.

Zatímco poptávka po úvěrech v České republice vykazuje signály zpomalení kvůli růstu úrokových sazeb a přísnějším regulacím, většina bank v Maďarsku očekává dvouciferný růst objemu nových hypotečních úvěrů.

Úrokové sazby drží na minimu

„Rostoucí ekonomika podpoří další růst úvěrů na zhruba deset procent v letech 2018 a 2019,“ uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody’s. „Malé a středně velké podniky a domácnosti potáhnou poptávku po úvěrech, ale půjčky pro velké firmy také oživí z nízkých úrovní,“ dodala.

Zatímco česká a rumunská centrální banka již začaly se zvyšováním úrokových sazeb kvůli boji s cenovými tlaky, maďarská centrální banka očekává, že dosáhne inflačního cíle až v polovině roku 2019. To jí umožňuje držet úrokové sazby na rekordním minimu a podpořit i poptávku po úvěrech, které jsou levné.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika