Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

OPEC zvýšil výhled růstu poptávky po ropě, vyzval k investicím

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila prognózu světové poptávky po ropě ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. K uspokojení této poptávky bude potřeba do roku 2045 investovat do ropného průmyslu 12,1 bilionu USD (299 bilionů Kč), uvedl OPEC v dnešním výhledu.

ropa
Podle zprávy má světová poptávka po ropě v příštím roce stoupnout ve srovnání s letošním rokem o 2,7 milionu barelů denně na 103 milionů barelů denně. Foto: iStock

OPEC potvrdil dřívější odhad, že poptávka po ropě se ustálí po roce 2035. Názor OPEC je v kontrastu s dalšími prognózami, které počítají s tím, že poptávka dosáhne vrcholu před rokem 2030 kvůli růstu obnovitelné energie a elektrických aut.

Podle zprávy má světová poptávka po ropě v příštím roce stoupnout ve srovnání s letošním rokem o 2,7 milionu barelů denně na 103 milionů barelů denně. Odhad na příští rok je o 1,4 milionu barelů denně vyšší než v loňské předpovědi. Revize směrem nahoru je odrazem silnějšího oživení a vysokého zaměření na otázky energetické bezpečnosti, které způsobily pomalejší nahrazování ropy jinými palivy, jako je zemní plyn, jehož cena prudce vzrostla kvůli invazi Ruska na Ukrajinu.

Do roku 2030 OPEC očekává zvýšení poptávky na 108,3 milionu barelů denně. To je více než očekával v roce 2021. Do roku 2045 pak očekává růst poptávky na 109,8 milionu barelů denně, loni předpokládal, že v roce 2045 bude poptávka činit 108,2 milionu barelů denně.

Generální tajemník OPEC Haísám Ghais uvedl, že odhad nutných investic do ropného průmyslu je vyšší než loni. Dodal, že velké obavy vyvolávají chronicky nedostatečné investice do světového ropného průmyslu v posledních letech kvůli útlumu odvětví, pandemii covid-19 a politice zaměřené na ukončení financování projektů v oblasti fosilních paliv.

OPEC a jeho spojenci, tedy skupina známá jako OPEC+, snižují těžbu, aby podpořili ropný trh. Zpráva uvádí, že omezování dodávek bude pokračovat ve střednědobém výhledu a těžba OPEC v roce 2027 by měla být nižší než v roce 2022, protože se zvýší těžba v zemích mimo kartel. OPEC je však ohledně svých vyhlídek optimistická a očekává, že její podíl na trhu poroste.

„Očekává se, že ropa zůstane palivem číslo jedna v globálním mixu primárních energií,“ uvádí zpráva.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika