Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
OPEC potřetí od dubna snížil letošní prognózu růstu poptávky po ropě

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už potřetí od dubna snížila prognózu růstu světové poptávky po ropě na letošní rok. Odůvodňuje to ekonomickým dopadem ruské invaze na Ukrajinu, vysokou inflací a pokračujícím úsilím o potlačení pandemie nemoci covid-19.

ropa

V příštím roce OPEC očekává zpomalení růstu poptávky na 2,7 milionu barelů denně. Ponechal tak svůj předchozí odhad beze změny. Foto: iStock

OPEC sdělil, že letos poptávka podle aktualizovaného výhledu vykáže růst o 3,1 milionu barelů denně, respektive o 3,2 procenta. To je o 260 000 barelů denně méně, než uváděla předchozí prognóza.

Spotřeba ropy se zvýšila z pandemického minima a letos by měla překročit úroveň roku 2019, tedy z doby před začátkem pandemie. A to i přesto, že ceny stouply na rekordní hodnoty. Vysoké ceny ropy a dopady koronaviru v Číně ale prognózu růstu v letošním roce zbrzdily. V první polovině roku pokračovalo silné zotavení globálního trhu s ropou na úroveň před pandemií, i když se objevily známky zpomalení růstu globální ekonomiky a poptávky po ropě, uvádí ropný kartel, uvedla agentura Reuters.

Názor představitelů OPEC je v kontrastu s názorem Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která dnes naopak zvýšila svůj výhled poptávky na letošní rok s odkazem na vyšší využití ropy pro výrobu elektřiny.

OPEC spolu se svými spojenci v čele s Ruskem zvyšuje těžbu ropy po rekordních škrtech zavedených v roce 2020 v reakci na pandemii. V posledních měsících ale tato skupina, známá jako OPEC+, nedosahuje cílového zvýšení těžby kvůli nedostatečným investicím do ropných polí některých členských zemí a kvůli ztrátám ruské těžby. V červenci však podle zprávy těžba stoupla o 162.000 barelů na 28,84 milionu barelů denně.

(ČTK)