Zlato (oz) / USD
1 819,07
0,08 %
Zlato (oz) / CZK
38 944,57
0,19 %
EUR / USD
1,14
0,04 %
USD / CZK
21,40
0,29 %
Světová ekonomika
OPEC i v listopadu zvýšil těžbu ropy méně, než kolik mu umožňuje dohoda

Celkem v listopadu podle průzkumu agentury Reuters země kartelu vytěžily 27,74 milionu barelů denně, což je o 220 000 barelů více než v předchozím měsíci. Podle dohody o dodávkách mohl OPEC těžbu zvýšit až o 254 000 barelů denně. Zpráva přichází před dalším jednáním představitelů členských zemí o těžbě a naznačuje, že někteří členové nemají kapacitu na další zvýšení.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu zvýšila těžbu méně, než kolik jí povoluje dohoda o dodávkách. Foto: iStock

OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, což je skupina známá jako OPEC+, postupně uvolňují těžební omezení zavedená loni, protože poptávka se zotavuje. Někteří menší členové ale kvůli nedostatku kapacit netěží tolik, kolik by mohli, a další se obávají příliš zvýšit těžbu kvůli možným problémům na straně poptávky v souvislosti s šířením nemoci covid-19.

Dohoda OPEC+ umožnila všem členům zvýšit v listopadu produkci o 400 000 barelů denně. Z toho asi 254.000 připadlo na deset členů OPEC, na které se dohoda vztahuje.

OPEC+ bude o další těžbě jednat ve čtvrtek. Podle analytiků nedávné uvolnění zásob některými spotřebitelskými zeměmi pod vedením USA, které mělo snížit ceny, a výskyt nové varianty koronaviru nazvané omikron vyvolaly pochybnosti, zda skupina potvrdí zvýšení o dalších 400 000 barelů denně plánované na leden.

„Tlak na OPEC+ roste,“ řekl analytik Commerzbank Carsten Fritsch. Zvýšení těžby o 400 000 barelů denně v lednu je podle něj vzhledem k poslednímu vývoji na trhu prakticky nepředstavitelné. Podle delegátů OPEC+ vyvolává znepokojení také snížení cen ropy na zhruba 71 dolarů za barel z tříletého maxima nad 86 USD za barel v říjnu.

Vzhledem k tomu, že listopadová těžba nedosáhla plánovaného zvýšení, plnili členové skupiny v listopadu dohodu na 120 procent. To znamená, že těžili o 20 procent méně, než jim dohoda umožňuje. V říjnu plnili dohodu na 118 procent.

Nejvíce těžbu zvýšily dva největší producenti – Saúdská Arábie a Irák. Těžbu podle stanovených kvót navýšily také Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty a Alžírsko. Oživila i těžba v Nigérii, která má často problémy s neplánovanými výpadky. V Angole, Rovníkové Guineji a Gabonu však produkce klesla nebo se kvůli nedostatku kapacit nezvýšila.

(ČTK)