Zlato (oz) / USD
1 927,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

OECD: Růst cel nejvíce poškodí velké rozvíjející se ekonomiky

Pokud se celní poplatky vrátí na úroveň z roku 1990, poškodí to mnohem více velké rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína a Indie, než rozvinuté země. V aktualizaci svého dlouhodobého ekonomického výhledu to včera uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Všem 36 rozvinutým zemím, které jsou členy OECD, by se měl životní standard snížit v průměru o šest procent. Foto: OECD

OECD odhaduje, že vyšší průměrná dovozní cla postupně sníží reálný růst hrubého domácího produktu (HDP) světa o půl procentního bodu. Na konci prognózovaného období v roce 2060 by průměrná životní úroveň mohla být o zhruba 14 procent nižší, než by se jinak dalo očekávat. Brazílie, Rusko, Indie, Indonésie a Čína však mohou do roku 2060 očekávat až 18procentní snížení reálného HDP na hlavu.

Všem 36 rozvinutým zemím, které jsou členy OECD, by se měl životní standard snížit v průměru o šest procent. V eurozóně by to mělo být o 4,5 procenta vzhledem k vysokému obchodu mezi jednotlivými členskými zeměmi a skutečnosti, že cla v EU byla již v roce 1990 nízká.

V rámci běžného scénáře, který počítá s tím, že budoucí vývojové trendy budou stejné jako doposud a neuskuteční se žádné významné reformy, by měl globální ekonomický růst v příštích 40 letech zpomalit ze současných 3,4 procenta na dvě procenta. Růst bude zpomalovat, protože tempo velkých rozvíjejících se ekonomik, které nyní rostou v průměru o pět procent, se bude sbližovat s očekávaným dvouprocentním průměrem zemí OECD.

Podíl Číny na globálním HDP by měl dosáhnout vrcholu po roce 2030, kdy má činit zhruba 27 procent, a podíl Indie dál poroste. Do roku 2060 by se měly obě země na globálním HDP podílet asi pětinou a země OECD více než 40 procenty.

OECD také upozornila, že rozvíjející se země budou mít lepší možnost zvýšit životní úroveň do roku 2060 na úroveň zemí OECD, pokud zlepší své řízení a vzdělání, uvedla agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika