
Zpráva OECD zároveň upozornila na to, že český ekonomický výkon mohou negativně ovlivnit vnější rizika, jako je růst cen energií kvůli globálnímu napětí nebo zavádění obchodních bariér. Fiala v této souvislosti řekl, že s Cormannem hovořil o hrozbách zavádění cel, ke kterým přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, a o jejich dopadech na ekonomiky evropských zemí. „To je věc, se kterou se musíme nějak vyrovnávat, způsobí změny v mezinárodním ekonomickém prostředí,“ řekl premiér.
V souvislosti s očekávaným snížením inflace OECD doporučila pokračovat v postupném uvolňování měnové politiky. ČNB by ale podle organizace měla postupovat opatrně, a to i s ohledem na přetrvávající inflační tlaky v sektoru služeb.
OECD rovněž předpokládá postupné snižování schodku veřejných financí. Letos by měl deficit klesnout na 2,6 procenta HDP po loňských 2,8 procenta HDP, v roce 2026 by měl činit 1,9 procenta HDP. Cormann zdůraznil, že Česko musí v rozpočtové konsolidaci pokračovat, aby získalo prostor pro financování očekávaných výdajů spojených se stárnutím populace.
Fiala s doporučeními OECD souhlasil. Ve fiskální oblasti zdůraznil, že bude třeba připravit rozpočet na vyšší výdaje na zajištění obrany a bezpečnosti. Zopakoval, že je třeba připravit se na zvýšení výdajů na obranu na tři procenta HDP. Loni Česko vydalo zhruba dvě procenta HDP, nárůst by znamenal zvýšení obranných výdajů zhruba o 80 miliard korun.
Cormann také ocenil důchodovou reformu, kterou vláda předložila, podle něj jde správným směrem a zpomalí prohlubování schodku kvůli stárnutí populace. Zároveň podotkl, že navázání věku odchodu do důchodu na prodlužování délky života, které vláda nakonec z návrhu vypustila, by růst výdajů na důchody ještě více utlumil.
(ČTK)