Zlato (oz) / USD
2 362,55
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem obchodů s kryptoměnami loni klesl o čtvrtinu na 3,5 miliardy korun

Češi loni utratili za kryptoměny přes 3,5 miliardy korun, což je o čtvrtinu méně než v předchozím roce. Za samotný prosinec 2022 ale objem obchodů proti listopadu vzrostl zhruba o deset procent na 220 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních údajů největšího tuzemského obchodníka Bit.plus.

kryptoměny
Cena bitcoinu se podle serveru Kurzy.cz za poslední rok propadla o 65 procent na 16 700 dolarů, což je zhruba 377 000 korun. Ethereum pak ztratilo 68 procent své hodnoty a v současnosti se obchoduje za zhruba 1200 dolarů. Foto: iStock

„Důvodem nižšího objemu obchodů za celý rok je nízká cena, která je nyní o dvě třetiny nižší než před rokem a také turbulence na trhu způsobené krachy některých významných hráčů,“ řekl dnes ČTK ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Cena bitcoinu se podle serveru Kurzy.cz za poslední rok propadla o 65 procent na 16 700 dolarů, což je zhruba 377 000 korun. Ethereum pak ztratilo 68 procent své hodnoty a v současnosti se obchoduje za zhruba 1200 dolarů.

V době klesajících cen kryptoměn podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského klesá obchodovaný objem z několika důvodů. Jedním z nich může být skutečnost, že investoři začnou mít strach a nejistotu ohledně budoucnosti trhu, což je přiměje svá aktiva prodávat, nebo je držet, místo aby s nimi aktivně obchodovali. „V této atmosféře strachu může být zároveň méně investorů ochotných nakupovat i za nižší ceny, což vede k poklesu obchodovaných objemů. A konečně, medvědí trhy, které v současné době panují i na tradičních trzích, jsou často doprovázeny celkovým poklesem ekonomické aktivity, což přispívá k poklesu obchodovaných objemů. Současné poklesy objemů na kryptoměnovém trhu tak nejsou ničím novým a nečekaným,“ podotkl.

Rok 2023 bude podle expertů v Evropě stěžejním s ohledem na chystanou regulaci MiCA. Země, které zavedou transparentní pravidla pro udělení licence krypto podnikatelům získají náskok před těmi, které licenční proces zbytečně zkomplikují. Podle Kacerovského má být letošní rok pro kryptoměny dalším volatilním rokem a podle něho není vyloučeno, že série bankrotů subjektů, kteří na tomto trhu operují, bude ještě nějakou dobu pokračovat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika