Zlato (oz) / USD
1 925,46
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchodní deficit USA byl v únoru nejvyšší za více než devět let

Obchodní deficit Spojených států se v únoru vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než devět let, schodek v obchodování se samotnou Čínou se však výrazně snížil. Vyplývá to ze včerejších údajů amerického ministerstva obchodu.

Obchodní deficit USA byl v únoru nejvyšší za více než devět let. Foto: iStock

Celkový obchodní deficit USA v únoru stoupl na 57,6 miliardy dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč) z lednových 56,7 miliardy dolarů. Nárůst zaznamenal již šestý měsíc za sebou a dostal se nejvýše od října 2008.

Politicky citlivý schodek v obchodování s Čínou v únoru klesl o 18,6 procenta na 29,3 miliardy dolarů. Prudký nárůst naopak vykázal obchodní deficit s Mexikem, který se zvýšil téměř o polovinu.

Americký prezident Donald Trump během své předvolební kampaně sliboval snížení obchodního deficitu a obviňoval některé obchodní partnery z nekalých praktik. Údaje o únorovém vývoji zahraničního obchodu Spojených států přicházejí v době, kdy na finančních trzích panují obavy z obchodní války mezi USA a Čínou.

Peking ve středu oznámil, že hodlá uvalit 25procentní clo na více než stovku amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby. Reagoval tak na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý. Ten pro změnu obsahuje 1300 čínských výrobků, na něž chtějí aplikovat 25procentní clo Spojené státy. V obou případech jde o zboží, jehož dovoz do Číny respektive do Spojených států dosahuje hodnoty kolem 50 miliard dolarů ročně.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika