Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obavy o světovou ekonomiku nahrávají japonské a švýcarské měně

Na devizovém trhu včera v důsledku obav o světovou ekonomiku posiluje zejména japonský jen a švýcarský frank. Tedy měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Na devizovém trhu včera v důsledku obav o světovou ekonomiku posiluje zejména japonský jen a švýcarský frank. Foto: Wikipedie

Novozélandský dolar naopak výrazně oslabuje, neboť tamní centrální banka snížila úrokové sazby na rekordní minimum. Euro mírně posiluje k americkému dolaru, připisuje si 0,1 procenta na 1,1210 USD.

Úrokové sazby včera snížily rovněž centrální banky v Indii a Thajsku. Uvolňování měnové politiky odráží jejich obavy ohledně hospodářského vývoje. K těm pak notně přispívá eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou.

„Viděli jsme, že několik centrálních bank uvolnilo měnovou politiku, v některých případech výrazněji, než se očekávalo,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Erik Nelson ze společnosti Wells Fargo. „Domnívám se, že stále mohou přetrvávat obavy ohledně toho, jak moc toto uvolňování skutečně podpoří globální ekonomiku,“ dodal.

Kolem 17:00 SELČ vykazoval americký dolar k japonskému jenu pokles asi o půl procenta na 105,88 USD. Vůči švýcarskému franku ztrácel dolar zhruba 0,2 procenta na 0,9754 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika