Zlato (oz) / USD
1 323,68
0,80 %
Zlato (oz) / CZK
30 121,50
0,57 %
EUR / USD
1,13
0,25 %
USD / CZK
22,76
0,22 %
Světová ekonomika
Novým šéfem londýnské burzy je David Schwimmer z Goldman Sachs

Novým šéfem londýnské akciové burzy (LSE) bude od 1. srpna Američan David Schwimmer z Goldman Sachs. Uvedl to server BBC a agentura Reuters. Nahradí Francouze Xaviera Roleta, který musel post kvůli sporům opustit předčasně.

Novým šéfem londýnské burzy je David Schwimmer z Goldman Sachs. Foto: iStock

Pod téměř desetiletým Roletovým vedením se hodnota společnosti zvýšila z necelé miliardy liber na 14 miliard liber (410 miliard Kč). Nepodařilo se mu ovšem dosáhnout plánovaného spojení s německou burzovní společností Deutsche Börse. Někteří zaměstnanci si podle zpráv z tisku stěžovali na jeho styl vedení. O jeho další působení v čele londýnské burzy se vedl spor v jejím představenstvu.

Jeho nástupce, devětačtyřicetiletý absolvent Harvardovy a Yaleovy univerzity Schwimmer, je podle šéfa představenstva Donalda Brydona znám dobrým přístupem k zaměstnancům i klientům a vysokým intelektem. Podle LSE bude ročně pobírat 775 000 liber (22,7 milionu Kč) a jeho odměna může dosáhnout až 225 procent z platu.

Schwimmerovým úkolem bude uchránit pozici londýnské akciové burzy jakožto finančního centra v souvislosti s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie v roce 2019. Zasadit by se měl rovněž o to, aby si Londýn pro svou primární nabídku akcií (IPO) vybral saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco.

(ČTK)