Zlato (oz) / USD
1 570,45
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
35 982,55
0,32 %
EUR / USD
1,10
0,22 %
USD / CZK
22,91
0,12 %
Světová ekonomika
NIESR: Britská ekonomika se již možná nachází v technické recesi

Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR dnes snížil odhad hospodářského růstu Británie pro letošní i příští rok. Uvedl rovněž, že existuje zhruba čtvrtinová pravděpodobnost, že britská ekonomika se již nachází v technické recesi.

britská ekonomika se již nachází v technické recesi, tvrdí institut NIESR. Foto: iStock

Institut také varoval před hrozbou výrazného hospodářského útlumu v případě neřízeného odchodu Británie z Evropské unie.

NIESR nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v letošním roce zvýší o 1,2 procenta a v příštím roce o 1,1 procenta. Předchozí prognóza institutu přitom předpokládala, že ekonomika letos vzroste o 1,4 procenta a napřesrok o 1,6 procenta.

V loňském roce činil hospodářský růst v Británii 1,4 procenta. Odhady institutu pro letošní a příští rok jsou založeny na předpokladu, že se podaří odvrátit brexit bez dohody.

NIESR již dříve odhadl, že v letošním druhém čtvrtletí se britský HDP snížil. Pokud by ekonomika klesla také ve třetím kvartálu, znamenalo by to první hospodářskou recesi v Británii od globální finanční krize, napsala agentura Reuters.

(ČTK)