Nová pracovní místa vznikla zejména v kvalifikovaných a podnikatelských službách, státní správě, zdravotnictví, stavebnictví, dopravě a skladování a sociální pomoci. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že v květnu vznikne zhruba 190 000 pracovních míst.
Údaj za duben pak statistici zpřesnili směrem nahoru. Revize dat ukázala, že vzniklo 294 000 míst místo původně uváděných 253 000 míst. U míry nezaměstnanosti analytici čekali zvýšení na 3,5 procenta.
Zpráva ale také ukázala, že ustupují mzdové tlaky, což by mohlo poskytnout určitou úlevu představitelům americké centrální banky (Fed), kteří se snaží dostat inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli. Průměrný hodinový výdělek stoupl o 0,3 procenta po dubnovém zvýšení o 0,4 procenta. Meziroční růst mezd pak zpomalil na 4,3 procenta z dubnových 4,4 procenta. Před pandemií se však meziroční růst mezd pohyboval kolem 2,8 procenta.
Finanční trhy se domnívají, že teď existuje více než 70procentní pravděpodobnost, že Fed na svém zasedání 13. a 14. června ponechá základní úrokovou sazbu beze změny. Od loňského března Fed zvýšil základní úrok o pět procentních bodů.
(ČTK)