Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 946,72
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Světová ekonomika
Německý Bild kritizuje šéfa ECB kvůli nízkým úrokům

Německý list Bild včera podrobil šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho kritice kvůli nízkým úrokovým sazbám. Označil ho za „hraběte Draghilu“, který německým střadatelům vysává jejich konta.

Bild označil Draghiho za „hraběte Draghilu“, který německým střadatelům vysává jejich konta. Foto: bild.de

Z Německa se již delší dobu ozývají stížnosti, že mimořádně uvolněná měnová politika ECB znemožňuje dosáhnout přiměřeného zhodnocení úspor, píše agentura Reuters.

ECB ve čtvrtek přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky, abOKy podpořila hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Snížila svou depozitní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum minus 0,5 procenta z dosavadních minus 0,4 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 517 miliard Kč) měsíčně.

ECB se těmito kroky snaží snížit náklady na půjčky, uvolněná měnová politika však tlačí dolů také úroky na účtech u komerčních bank. Podle německého ministra financí Olafa Scholze zatím nehrozí, že by komerční banky u vkladů zavedly záporné úroky. Člen představenstva německé centrální banky Joachim Wuermeling však považuje za možné, že komerční banky o takovém postupu začnou uvažovat.

Draghi je v čele ECB osm let, z funkce odejde na konci října. Vystřídá ho Christine Lagardeová, která nyní končí ve funkci výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF).

(ČTK)