Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Světová ekonomika
Německá ministryně obrany: Na Trumpovu kritiku už jsme si zvykli

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se ohradila vůči dnešní kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil Německo kvůli jeho obchodním vztahům s Ruskem za „zajatce“ Moskvy. Podle von der Leyenové Německo zajatcem Ruska není, i když s ním má obchodní vztahy. Informovala o tom agentura Reuters.

„Platíte miliardy a miliardy zemi, proti které vás my máme chránit,“ uvedl na adresu Německa Donald Trump. Foto: iStock

Německo podle Trumpa bude ze 60 až 70 procent závislé na dovozu ruských energií. „To se nikdy nemělo stát, ale Německo je zcela závislé na Rusku,“ řekl americký prezident s tím, že je to pro NATO velmi špatná věc a je třeba o tom s Německem jednat.

„Platíte miliardy a miliardy zemi, proti které vás my máme chránit. Každý o tom mluví, po celém světě. My vás máme chránit před Ruskem, tak proč mu platíte miliardy za energii?“ ptal se na schůzce s někdejším norským premiérem Stoltenbergem Trump, který také připomněl, že bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je ve vedení ruského Gazpromu.

„Nepochybně máme mnoho obchodních vazeb s Ruskem. Na druhou stranu je ale třeba udržovat komunikaci s různými zeměmi, i když s nimi ve všem nesouhlasíte,“ řekla dnes před summitem NATO v Bruselu německá ministryně novinářům.

Von der Leyenová reagovala na ostré výtky Trumpa, který kritizoval více zemí NATO kvůli nízkým výdajům na obranu. „Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny,“ uvedl Trump při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem.

Německá ministryně také podle agentury DPA řekla, že na Trumpovu kritiku už „jsme zvykli“. „Nějak se s tím vyrovnáme,“ dodala.

(ČTK)