Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Největší kryptoměna bitcoin dále posiluje, krátce překonala 23 000 dolarů

Největší kryptoměna bitcoin během víkendu pokračovala v růstu a včera krátce překonala 23 000 dolarů (přibližně 505 500 Kč). Od počátku roku si bitcoin připisuje kolem 39 procent. Investoři sázejí na to, že americká centrální banka (Fed) zmírní svou měnovou politiku.

bitcoin
Od počátku roku si bitcoin připisuje kolem 39 procent. Investoři sázejí na to, že americká centrální banka (Fed) zmírní svou měnovou politiku. Foto: iStock

Kolem 17:00 SEČ se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 22 885 dolarů, a za uplynulý den tak přidával 0,3 procenta. Za posledních 24 hodin bitcoin vystoupal až na 23 109,81 dolaru. Hranici 23 000 dolarů kryproměna překonala poprvé od 19. srpna 2022.

Fed a další centrální banky začaly loni snižovat úrokové sazby, což na trhu vyvolalo obavy ohledně rizikových tříd aktiv, jako jsou akcie a kryptoaktiva. Přísná měnová politika se negativně projevila zejména na akciích technologických firem, které jsou citlivé na úrokové sazby, či na soukromých start-upech financovaných rizikovým kapitálem. Investoři dávali přednost bezpečnějším aktivům, například hotovosti či dluhopisům.

Vzhledem k tomu, že inflace ve Spojených státech nyní vykazuje známky ochlazení, někteří hráči na trhu doufají, že centrální banky začnou tempo zvyšování sazeb zmírňovat, nebo je dokonce sníží. Někteří ekonomové odhadují, že Fed by mohl začít úrokové sazby snižovat už tento rok, napsal zpravodajský server CNBC.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika