Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Z nejistoty ve světě těží na devizové burze bezpečné měny

Devizový trh včera zasáhla politická a ekonomická nejistota ve světě. Dolar vůči koši měn krátce stoupl na nejvyšší úroveň za dva roky, zpevnil japonský jen a švýcarský frank, hůře si vedlo euro a čínský jüan.

Dolar vůči koši měn krátce stoupl na nejvyšší úroveň za dva roky, zpevnil japonský jen a švýcarský frank. Foto: iStock

Znepokojení z vývoje německého zpracovatelského průmyslu, dopady obchodní války na asijské ekonomiky a prohloubení obav kolem odchodu Británie z Evropské unie, jakož i evropské parlamentní volby, všechny tyto faktory se projevily v menším zájmu o rizikovější aktiva a investory obrátily k takzvaným bezpečným měnám.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dotkl 98,37 bodu, což je nejvyšší úroveň od května 2017. Poté ale začal ztrácet a kolem 17:30 SELČ stagnoval na 98 bodech. Na jen dolar odepisoval 0,58 procenta na 109,72 JPY a na frank 0,42 procenta na 1,0055 CHF.

Přestože Spojené státy nejsou bez problémů, zejména kvůli konfliktu s Čínou, investoři považují americký dolar za relativně bezpečnou měnu vzhledem k jeho postavení v globální ekonomice i proto, že úrokové sazby v USA patří k nejvyšším mezi vyspělými ekonomikami.

Obchodování poznamenala zpráva o poklesu aktivity v Německu v sektoru služeb a zpracovatelského průmyslu, obdobný údaj za eurozónu byl však příznivější, a tak evropská společná měna sice vůči dolaru krátce oslabila na měsíční minimum 1,111 USD, v uvedenou dobu ale už přidávala 0,13 procenta a pohybovala se kolem 1,1164 USD. Vůči jenu v uvedenou dobu klesla o 0,54 procenta na 122,39 JPY a vůči franku o 0,36 procenta na 1,1218 CHF.

Kromě zmíněných faktorů situaci na trh ovlivňují nynější volby do Evropského parlamentu. Očekává se úspěch euroskeptických stran, a to vyvolává obavy o stabilitu jednotné měny.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika