Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Nejistota kolem brexitu snižuje ochotu firem investovat ve Spojeném království

Investiční společnost Fidelity International každoročně zveřejňuje průzkum Analyst Survey. V tom letošním průzkumu analytici firmy zaznamenali zlepšování ekonomických ukazatelů napříč odvětvími a regiony s tím, že přetrvává síla vyspělých trhů. Pokud jde o Evropu, jsou oproti jiným regionům analytici opatrnější. Podle průzkumu nejistota kolem brexitu snižuje ochotu firem činit strategická investiční rozhodnutí ve Spojeném království, uvedla firma v tiskové zprávě.

Nejistota kolem brexitu snižuje ochotu firem činit strategická investiční rozhodnutí ve Spojeném království. Foto: Pavel Lukeš

Uvedla to více než polovina všech evropských analytiků Fidelity International a čtvrtina všech asijských (40 % analytiků zaměřujících se na Japonsko). Brexit bude mít podle nich na jejich firmy mírně negativní dopad, přičemž postihne zejména průmyslové a energetické firmy, výrobce zbytného spotřebního zboží, finanční společnosti a IT.

Každoroční vlastní výzkum analytiků společnosti pokrývá všechny regiony a sektory. Opírá se o názory a znalosti 146 akciových a dluhopisových analytiků, kteří vycházejí ze 17 tisíc rozhovorů s odpovědnými zástupci firem. Názory v rámci výzkumu tak odrážejí pohledy tisíců generálních ředitelů a dalších vedoucích pracovníků ze společností z celého světa.

Analytici firmy se na základě výzkumu také obávají tzv. tlumivého účinku všeobecné nejistoty, nedostatku informací ohledně budoucích vztahů mezi Británií a EU a dalších obchodních vazeb a také rizik hrozících londýnskému finančnímu sektoru a realitnímu trhu. A v neposlední řadě i možnosti odlivu talentů.

„V důsledku zpomalení britské ekonomiky a zrychlení inflace v průběhu roku je pravděpodobné, že britská centrální banka ve druhé polovině roku možná znovu spustí program nákupu státních dluhopisů,” komentovala dopady brexitu investiční ředitelka Fidelity International Anna Stupnytska.

Podle ní mít britská centrální banka v případě absence silných mzdových tlaků jen málo důvodů zahájit v roce 2017 cyklus zvyšování sazeb, o to méně, pokud se v datech projeví „brexitová brzda“. „Zpomalení v souvislosti s brexitem by mohlo prostřednictvím obchodních vazeb ovlivnit další evropské země, přičemž obzvláště zranitelné je Německo,” dodala ředitelka.

(red)