Zlato (oz) / USD
1 279,35
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
28 959,10
0,02 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Světová ekonomika
Kdy nastane bod zlomu?

Není otázkou "jestli", ale "kdy" dojde ke korekci akciového trhu, řekl v rozhovoru pro televizi CNBC generální ředitel pojišťovny Allianz Oliver Bate. Uznal sice stále se zlepšující zdraví globální ekonomiky, ale varoval před nebezpečím, jež v pozadí číhá.

Bezprostřední korekci akciového trhu nebo dokonce jeho úplný pád dnes předvídají mnozí experti. Foto: iStock

„Základ hospodářského růstu navzdory všem politickým nepokojům je mnohem lepší, než se předpovídalo, takže je to dobrá zpráva,“ uvedl Oliver Bate, který je nejvyšším šéfem německého poskytovatele finančních služeb od roku 2014. „Ale trhy jsou velmi, velmi nebezpečné. Jak stále rostou, vypadá to jako by úvěrové riziko zmizelo. Leč ono nezmizelo, a my to víme, a proto musíme být připraveni na další korekci trhu s cennými papíry.“

Podle jeho názoru by mělo dojít minimálně k desetiprocentní korekci ceny akcií nebo jiných cenných papírů, aby se zohlednilo současné nadhodnocení jejich ceny, čímž by se přerušila trajektorie vzestupného trhu. „Sice nevíme, kdy se to stane, ale je naprosto jasné, že k tomu dojde,“ zopakoval své varování v americké televizi Bate.

Generální ředitel Allianz ovšem není první, kdo se domnívá, že trhy se nacházejí blízko bodu zlomu. Bezprostřední korekci akciového trhu nebo dokonce jeho úplný pád dnes předvídají mnozí experti. „Někteří známí pozorovatelé trhu upozorňují, že dnešní akciový trh je víc nadhodnocený, než byl v letech 1929, 2000 a 2007,“ dodává CNBC, čímž připomíná roky některých významných ekonomických krizí.

(rek)