Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nasdaq a S&P po středečním výprodeji oživily, čeká se na výsledkovou sezonu

Akcie ve Spojených státech po středečním výprodeji převážně posílily. Pomohla jim nejnovější makroekonomická statistika, která dává naději, že inflace dál zpomaluje. Investoři nyní čekají na začátek výsledkové sezony za první čtvrtletí, kterou v pátek spustí velké americké banky. Na devizovém trhu mírně posiloval dolar.

akcie
Akcie ve Spojených státech po středečním výprodeji převážně posílily. Pomohla jim nejnovější makroekonomická statistika. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,01 procenta a zakončil obchodování na 38 459,08 bodu. Širší index S&P 500 se ale zvýšil o 0,74 procenta na 5199,06 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, posílil o 1,68 procenta na 16 442,20 bodu.

Zisky si připsaly především akcie technologických firem, které jsou zvláště citlivé na výši úrokových sazeb.

„Investoři začínají absorbovat možnost, že by inflace mohla přetrvat ještě o něco déle a Fed bude i nadále trpělivý, což je slovo, které nyní často opakují,“ uvedl analytik Joseph Sroka ze společnosti NovaPoint v Atlantě.

Investoři se nyní zaměřují na nadcházející výsledkovou sezonu. Tu zahájí v pátek ráno amerického času hospodářské výsledky tří hlavních amerických bank – JPMorgan Chase & Co, Citigroup a Wells Fargo.

Americký dolar se pohyboval oběma směry. Poté, co vyšla zpráva, že růst výrobních cen zaostal za odhady, oslabil, ale pak se vydal opět vzhůru. Statistice se nepodařilo zmírnit obavy z přetrvávající inflace v USA. Americkou měnu tak posílilo přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) letos oddálí snížení úrokových sazeb.

Krátce před 22:00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával 0,01 procenta na 105,26 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,1 procenta na 1,0730 USD. Euro oslabilo poté, co Evropská centrální banka (ECB) na zasedání podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, ale signalizovala, že by se mohlo blížit její snížení. Japonský jen se během dne dostal až na 153,32 jenu, a byl tak nejníže za 34 let.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika