Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Moskva uvedla, že nevidí důvod k prodloužení obilné dohody, která brzy vyprší

Moskva nevidí důvod k prodloužení takzvané obilné dohody, která zajišťuje přepravu obilí a dalších potravin z ukrajinských černomořských přístavů. Dnes to v prohlášení uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí. Ujednání vyprší 17. července. Mluvčí ministerstva Marija Zacharovová navíc odmítla jako nepraktický návrh, že by si ruská banka Rosselchozbank postižená sankcemi zřídila dceřinou společnost a skrze ni se znovu připojila do mezinárodního platebního systému SWIFT. Tento návrh podle pondělní zprávy listu Financial Times zvažuje Evropská unie.

obilí
Moskva nevidí důvod k prodloužení takzvané obilné dohody, která zajišťuje přepravu obilí a dalších potravin z ukrajinských černomořských přístavů. Foto: iStock

Ruské ministerstvo zahraničí svoji neochotu prodloužit dohodu vysvětlilo jednak průběžným zpřísňováním protiruských sankcí, jednak údajně nedostatečnou vůlí Západu vyjít Rusku vstříc ohledně jeho požadavků, které se vesměs týkají ruského zemědělského exportu a importu.

Rusko požaduje, aby se obnovily dodávky zemědělské techniky do Ruska, aby se zrušila omezení pro pojištění ruských nákladních lodí a aby tato plavidla dostala povolení vplouvat do přístavů. Dále požaduje obnovu potrubí, kterým se přepravoval amoniak z ruského města Toljatti do ukrajinského přístavu Oděsa, odblokování zmrazených účtů a aktiv ruských výrobců hnojiv a opětovné připojení banky Rosselchozbank, která je podle Západu ovládaná Kremlem, k systému SWIFT.

„Za těchto podmínek je očividné, že důvody pro další prodloužení černomořské iniciativy, která vyprší 17. července, nejsou,“ sdělilo ruské ministerstvo.

Mluvčí ministerstva Zacharovová kromě toho zkritizovala návrh, který údajně zvažuje EU, že by se ruská Rosselchozbank mohla připojit ke SWIFT, pokud by za tímto účelem vytvořila dceřinou společnost.

Zacharovová uvedla, že na otevření takovéto dceřiné banky jsou zapotřebí „dlouhé měsíce“ a že další tři měsíce bude trvat její připojení ke SWIFT. Zacharovová také naznačila, že Západu nic nebrání v tom, aby tuto banku kdykoli v řádu „minut“ od systému odpojil.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika